| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca nu ma tund mult timp nu imi mai creste parul? nu m`am tuns din luna aprilie dar varfurile nu imi sunt aproape deloc despicate. vreau sa imi cresc parul si de aceea intrebhappy

6 răspunsuri:
| Brigitta a răspuns:

Nu poate fi adevarat happy
Doar ca daca ai varfurile taiate arata mai ingrijit. Poti sa-ti cresti parul si sa-ti tai din varfuri doar 2-2, 5 cm la 2 luni happy

| princess a răspuns:

Nu este deloc adevarat! parul iti creste de la radacina si chiar daca nu il mai tai el creste in continuare! si daca nu ai varfurile despicate atunci e foarte bine nu ti-l taia si lasa-l sa creasca mare!

| xibalba a răspuns:

Parul iti creste atata timp cat ai sange prin vene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este adevarat, ca sa iti creasca trebuie sa nu te tunzi dar sa ai grija sa mananci sanatos si sa folosesti produse adecvate, si sa nu uit sa iti spun ca firul de par mai are si o perioada de stagnare, Deci nu te speria daca observi ca nu ti-a mai crescut o perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite ce articol intersant am gasit in legatura cu cresterea parului:
http://desprefrumusete.blogspot.com/......rului.html

| magdutza a răspuns:

Buna mada! intr-adevar firul de par are nevoie de ingrijire pentru a creste sanatos! este bine sa ii tunzi cate putin din varfuri ...astfel parul tau respira si creste mai usor... e ca si firul de floare... daca ii tai cate putin din codita floare se va mentine mult timp ...la fel si parul tau... daca ii tai cate putin din varfuri cesta va creste sanatos, dar asta nu inseamna ca daca tu nu il tunzi el nu mai creste ...am facut experimentul asta pe parul meu ...eu ma vopsesc cam la o luna ...nu l-am mai tuns de vreo 2 luni parul ...la o luna necesita vopsire pentru ca incep sa se vada radacinile care sunt diferita de culoare pe care am ales'o eu ...in medie cam 1cm pe luna creste firul de par! asa ca nu te speria!