| Incarcare a întrebat:

Parul meu este nici lins nici cret dar nici ondulat! E intrunfel cret... cu ceva bucle! Cum il fac sa fie mai cret?

Răspuns Câştigător
| YvYutzza a răspuns:

Pai sa stii ca procesul de ondulare al parului consta in crearea de bucle pe un par drept, indiferent de lungime (exceptie facand parul foarte scurt) si folosind diferite produse special destinate acestui proces.
Si Aspecte pe care trebuie sa le iei in considerare
Parul proaspat vopsit este mai greu de ondulat. Acest lucru este cel mai vizibil atunci cand vrei sa-ti ondulezi parul permanent. Nu este bine sa te vopsesti nici inainte si nici dupa coafarea permanenta.

Nu apela la coafarea permanenta nici daca parul tau are firul foarte subtire sau este deteriorat deoarece nu poate rezista substantelor chimice care se folosesc in procesul de ondulare. Pentru a vedea daca ai parul puternic si sanatos, sau, din contra, el este deteriorat, pune cateva fire intr-un recipient cu apa. Parul sanatos trebuie sa pluteasca, daca se scufunda, inseamna ca este deshidratat.

Parul des si sanatos se onduleaza mult mai repede si mai bine decat cel rar si moale.

Desimea buclelor depinde de marimea bigudiurilor sau instrumentelor pe care le folosesti pentru ondulare.

In functie de tipul parului si de lungimea sa, ondularea permanenta va rezista minim 2 luni si maxim 6 luni.

Iti poti ondula parul la un salon profesional sau poti apela la ondulatorul electric pe care il poti folosi singura, acasa. Pentru a-ti ondula parul folosind aceasta metoda ai nevoie de cel putin 30 de minute - 1 ora, in functie de cat de lung si des este.

Pentru aceasta ai nevioe, pe langa ondulatorul electric si de: spray fixativ pentru volum, balsam (daca ai parul foarte des), un uscator de par, cleme, ser pentru stralucire si un pulverizator cu apa.

Procesul de ondulare: Dupa ce ti-ai spalat parul, aplica sprayul pentru volum la radacina firelor, apoi maseaza bine zona. Daca parul tau este des, aplica apoi putin balsam si maseaza din nou. Foarte incet, piaptana-ti parul pantru ca produsele pe care le-ai aplicat anterior sa se distribuie uniform. La final, foloseste uscatorul de par, alternand aerul cald cu cel rece.

Imparte parul in trei sectiuni asigurandu-le cu cate o clama. Apoi, ajutandu-te de ondulator incepe sa ondulezi cate o suvita in parte. In functie de preferintele tale alegi grosimea suvitelor. Dupa ondularea fiecarei suvita, aplica pe aceasta spray fixativ pentru a-i da rezistenta.

Nu-ti pieptana buclele! Daca vrei ca ele sa para mai dese, foloseste degetele pentru a le desprine. Nu exagera cu fixativul daca nu vrei ca parul tau sa devina foarte rigid si geru. Pentru mai multa stralucire, aplica dupa ondulare putin ser pentru stralucire.
Daca vrei sa-ti oferi o schimbare de look, ondularea podoabei capilare este una din cele mai simple solutii. Alt avantaj al parului cret este acela ca se aranjeaza foarte usor si il poti purta liber sau strans in coada.

Exista mai multe tipuri de bulcle pentru care poti opta atunci cand vrei sa-ti ondulezi parul (bucle foarte mici si stranse, bucle mai mari, ondulat sub forma de "valuri" etc) - alegerea nu iti va fi dificila. Iti poti ondula parul singura, acasa, ori poti merge la un salon profesional.

5 răspunsuri:
| Raluuuuu a răspuns:

Dupa ce faci baie, cand parul e ud implestestel.
il impletesti in functie de cat de mari vrei buclele daca le vrei maari faci mai pitine codite daca mici faci mai multe

| Incarcare explică:

P.S: Am incercat cu spuma, si cu ondulatorul imi ard tot parul si nici nu sta decat 1 ora 2!

| DeathTheKid a răspuns:

Asa e si parul meulaughingsi ma enerveaza la culme, insa eu mi-l indrept nu-l incretesc

| わたなべ久美子 a răspuns:

Trebuie sa te duci la coafor si sa iti faci bucle permanente care se duc cam la 2-5 cred(si-a facut mama)

| Grays a răspuns:

Eu am parul drept si cand vreau sa plec undeva si ma grabesc mi-l fac cret in 5 minute si imi sta asa o saptamana.Deci,ma spal pe cap cu sampon,imi dau cu balsam,nu conteaza de care,de oricare folosesti tu,ma limpezesc, si imi strang parul intr-un prosop stil turban, il tin asa vreo 10 minute schimb prosopul cu capatul celalalt unde e uscat si mai stau 10 minute, parul trebuie sa fie nu foarte ud dar nici uscat.umed.Eu folosesc de la wella o spuma strong dar am inteles ca nu se mai fabrica sau poti folosi o spuma "curly"care e pentru parul cret sa defineasca buclele.Te asezi undeva cu capu in jos asa incat parul sa stea " atarnat"cred ca intelegi ce vreau sa spun, il piepteni bine cu peria si iti torni spuma in maini si incepi sa iti strangi parul in pumn dar nu trebuie sa desparti suvitele, si repeti asta de mai multe ori punand mai multa spuma pana simti la mana ca solutia a devenit lipiciosa si buclele s-au ales.Acum iti trebuie sa ai feonul la indemana (din ala cu palarie ) ca sa iti sufle si sa iti usuce parul pe o raza mai mare.Nu dai drumul parului care il tii in mana (buclele)pana nu este uscat.Cand s-a uscat te muti mai departe si tot asa pana termini, dar nu uita ca in tot acest timp ti capul in jos nu il ridici.Ridici capul doar dupa ce ai terminat de uscat tot parul (buclele). Uscatul parului iti ia doar 5 minute,si o sa arati ca si cum ai venit de la coafor, sa nu iti mai spun ce stralucire are parul dat cu spuma! Cred ca am fost destul de explicita, daca ai nelamuriri intreaba-ma!