| Ayna a întrebat:

Recete naturale impotriva caderii parului!
Funda pentru cea mai buna!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Doamne,ce bazaconii de sfaturi!
Numai galbenuşul de la un ou(sau două, în funcţie de cat de lung ai părul) se amestecă cu 1-2 (sau 3-4 la păr lung) linguri de ulei de masline sau ricin şi se face un fel de maioneză, adică se freacă gălbenuşul şi se încorporează uleiul pic cu pic. Apoi se aplică cu o pensulă pe toată lungimea părului nespălat.Se lasă să acţioneze masca 30-40 minute şi apoi se spală părul cu şampon din abundenţă. Eu fac acest lucru o dată pe săptamană. Parul devine mătăsos şi lucios şi nu mai cade.
De asemenea de la farmacie poţi să cumperi fiole de gerovital şi vitamina A, din care poţi pune cate una din fiecare în amalgam! Chestia cu fiolelele de gerovital şi vit.A mi-a spus-o medicul de familie.

6 răspunsuri:
| fustiteTUTU a răspuns:

Ai retete bune aici si usor de facut http://spa-acasa.blogspot.com

| AliceThai a răspuns:

Din ce spunea bunica, ceaiul de urzica este recomandat; dupa baie, clatesti parul si masezi usor scalpul. Nu mai retin daca ramai cu el pe par sau trebuie sa-l speli sad

| ade06 a răspuns:

Nu stiu retete naturale.dar stiu ca daca nu vrei sa iti cada parul nu trebuie sa folosesti in exces placa de par si ondulatorul ( fii cat mai naturala ).

| Ayna explică (pentru ade06):

Nu o folosesc deloc...nici placa, nici ondulatorul, nici macar uscatorul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bate spuma doua oua proaspete si aplica pe scalp pentru 5 minute ( dupa spalare ). Aceast tratament se foloseste de cateva ori intr-o luna.

Dar mai ai la indemana si variantele de la Gerovital care sunt foarte bune, era si o solutie cu nu stiu ce gaz de la Gerovital care dadea roade.

| Ioana456 a răspuns:

Fa-ti o masca cu ou ( crud ) si pune-o in cap tinel asa 5 minute sau spala-te in cap cu sapun de casa apoi aplica o masca de ou big grin sau bea cate o cana de lapte cu o lingurita de miere in fiecare zi!