| Angelescu1 a întrebat:

Am un tricou cu imprimeu si cand l-am calcat am trecut cu fierul de calcat peste imprimeu si s-a lipit plastic pe fier apoi a intrat in tesatura si nu reusesc sa scot plasticul din tesatura. Aveti vreo idee cum as putea sa scot plasticul din tesatura? Am incercat sa il incalzesc cu fierul si sa il răzuiesc cuun cutit dar nu iese. Vreo parere?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar cu o foarfeca imbibata in otet.

| alina2k18 a răspuns:

Nu ai ce face, data viitoare cand vrei sa calci imprimeul pune o carpa de bumbac 100% sau o bucata dintr-un cearceaf gros tot bumbac 100% peste bluza cu imprimeu si calci asa, cu fierul dat pe temperatura mica sau pe modul ''sintetic''.
La fel cand vrei sa calci tesaturi mai delicate sau sintetice nu pui fierul direct daca nu esti expertwinking ci folosesti protectie.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu prea se mai poate face nimic