| And456 a întrebat:

Azi mi-am cumparat un fond de ten nuanta "nude" (aceasta fiind o nuanta foarte apropiata mie). Cand l-am aplicat pe fata si-a inchis culoarea; a devent portocaliu inchis. De ce? Ce pot sa fac ca sa nu se mai intample asta?

PS: mi s-a mai intamplat asta si cand am folosit alt fond de ten.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Înainte de a cumpăra fond de ten, sau ruj, intreaba vinzatoarea ca bănuiesc ca din magazin gen mol l ai luat nu? Daca are cumva o mostră la culoarea pe care o alegi, i ei din acea mostră gratuită, putin pe deget si aplici pe tenul tau, si vezi ce nuanță obtii, exact ca si la vopseaua lavabilă ăia din magazin au mostre cu culori, si vezi, nuanta aia stă bine pe perete in cazul vopselei lavabile, tu ai dat niste bani aiurea pe un fond de ten care nu este nuanta ta, si un pantof il probezi inainte de a il cumpăra, ca sa vezi te strînge poti sta in ei(in pantofi), si după ce îi probezi si te asiguri da domne asta i numarul, te simti comod in ei, îi plătesti, acum revenind la fondul tau de ten, ori il duci inapoi, (dar daca ai consumat mult din el, cei de la magazinul de unde l ai cumparat nu il m ai primesc inapoi), ori îl dai cadou, colegelor de scoala sau de servici, etc. Ce varsta ai? Multumesc, duminică plăcută.

| And456 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi pentru sfat! Am 16 ani.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru ca fondul de ten aproape intotdeauna oxideaza la contactul cu lumina si aerul. Unele oxideaza mai mult, altele mai putin.

Ca sa fii sigura ca fondul de ten are o nuanta apropiata tie, cand cumperi un fond de ten nou, testeaza-l intai pe piele. Aplica putin fond de ten pe gat (acolo e nuanta cea mai apropiata fetei) si lasa-l acolo o zi. La sfarsitul zilei verifica daca nuanta este ok atat in lumima naturala, cat si in lumina artificiala. Daca e ok, mergi a doua zi sa il cumperi.

De asemenea, daca fondul de ten este intr-o sticla transparenta, incearca sa il tii fie in cutia lui, fie intr-un dulap ferit de lumina, pentru ca altfel nuanata se va inchide.

| Eu2208 a răspuns:

Aplica in cantitati mai mici!

| And456 explică (pentru Eu2208):

Fac asta. Mereu aplic puțin fond de ten.

| NoctisFive a răspuns:

Nu te speria, devii Donald Trump

| beeaaandreea a răspuns:

Fondul de ten trebuie lasat la o temperatura mai mica (11°). Agita fondul de ten si pana cand sa il aplici pe fata spala-te pe maini (in cazul in care ai aplicat fardul sau rujul cu degetele) si fata cu un șervețel si dupa il aplici. Sper sa mearga.