| Nikolaus a întrebat:

Salut.

Cum fac sa am parul mai 'moale'? Sunt baiat si imediat cum creste mai mare e de nestapanit. E foarte cret si debea se prinde apa de el, dupa cum mi-a spus si frizerul... Mereu trebuie sa-l tund pana ramane scurtut si nu-mi prea place. As vrea sa-l am moale ca altii si sa 'pot trece mana prin el', pentru ca acum daca vreau sa trec mana prin el ar ramane blocata la cat de incalcit este.

P.S. Ma spal pe cap destul de des si folosesc Head & Shoulders dar nu e mai moale...

2 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa iti iei samponul care ti se potriveste tie si anume pentru par cret si rebel neaparat si un balsam pentru ca parul ca sa se descalceasca usor mai poti sa il limpezesti cu apa cu otet dupa spalare si cred cava fi mai moale apoi dar cum am spus parul cret necesita ingrijire mai deosebita si tot timpul cu ce se potriveste nu cu ce se nimereste.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
In primul rand, schimba-ti samponul.In nici un caz Head&Shoulders pentru problema ta.Ia-ti un sampon hidratant,iti alegi ce brand vrei,dar care sa contina lapte(de bambus,de exemplu) si/sau uleiuri(de argan, de masline, de nuca de cocos etc.).De asemenea, balsamul e obligatoriu pentru toate tipurie de par, dar cea mai buna e masca.Masca de par intens hidratata.Te va ajuta foarte mult, crede-ma.Eu cand ma decolorasem nu mai puteam sa bag mana in el la spalat, de pieptanat nici nu mai zic, misiune imposibila.Te duci in Kaufland/Carrefour/Billa sau oriunde vrei tu, ca ai de unde alege si sampon si masca la ce pret vrei.Nu conteaza ca le iei de la femei(acolo sunt o gama mai larga si mai hidratante,fiind destinate in general parului lung, greu de descurcat). Sampon ti-am spus mai sus, masca, la fel, scrie pe ea.Eu acum folosesc una de la Loncolor pe baza de ulei de masline, dar cel mai multumita am fost de cea de la Gliss pentru par vopsit. Face minuni, crede-ma, e fenomenala.Nu am zis niciodata asta despre vreun produslaughing.O aplici bine pe par si o lasi 10-15 min, iar la sfarsit clatesti cu capa calduta-spre rece.Nu usca cu feonul, acesta,, aspreste"si mai tare.Iti recomand si uleiruile pentru par.le gasesti, la fel, si in hiper-marketuri.Vezi ce gasesti la barbati,daca nu,ti-am spus nu e nici o rusine si nici o problema daca cumperi de la femei. Daca iti e rusine, gandeste-te ca nu stie nimeni, ce treaba are? Daca te ajuta cu ceva, eu foloseam pe vremea cand nu imi puteam descurca parul, uleiul de la Syoss.Iti pui in palma cateva 3-4 picaturi si dai prin par.Iti face parul moale, fin, usor de descurca+miroase frumos si nu ingrasa.Il aplici pe parul uscat.E in jur de 20-30 de lei, dar te tine mai bine de 6 luni, deci nu e o investitie mare.Inca ceva, daca vrei sa iti lasi parul o idee mai lung, cand creste, spune-i frizerului sa fileze din el mult..Eu cam atat iti pot recomanda, altceva nu prea ai ceva, decat sa,, domolesti" ce ti-a dat mama natura.Bafta!:*