| Narcisa_Gîrba_1995 a întrebat:

Salut fete. Vreau sa imi spuneți soluții sigure pentru cresterea rapida a parului.Țin sa menționezi ca de 2 luni folosesc masca de par cu ulei de ricin, ulei de masline, vitamina A uleioasa si galbenus de ou. Daca a mai folosit cineva vreau sa imi spuneti ce rezultate ati avut cu ea.

4 răspunsuri:
| tintareco a răspuns:

Ai aici ce îţi trebuie şi este verificat :
https://www.farmec.ro/......ert/1.html

| SweetLove21 a răspuns:

Tratament cu frunze de curry si ulei de cocos

Femeile din India sunt recunoscute in intreaga lume pentru frumusetea parului lor, dar te-ai intrebat care este secretul lor? Ei bine, secretul lor are legatura cu frunzele de curry, un condiment foarte cunoscut si apreciat. Ai nevoie de cateva frunze de curry si de ulei de cocos. Fierbe aceste doua ingrediente pana in momentul in care incepe sa se formeze un reziduu negru. Aplica acest reziduu pe par si lasa-l sa actioneze, dupa care clateste-ti bine parul. Aplica acest tratament de doua ori pe saptamana si parul tau va fi des si sanatos.

Tratament cu otet de mere

Desi nu pare cea mai buna alegere, parul tau va fi sanatos si stralucitor daca ii oferi un tratament cu otet de mere. Parul nostru are un nivel al PH-ului cuprins intre 3, 5 (cel mai acid) si 5, 5 (neutru), iar produsele cosmetice din comert au tendinta sa afecteze PH-ul natural al parului. Otetul de mere, in schimb, ajuta parul sa isi recapete PH-ul si il face mai puternic. Asadar, trebuie sa incerci acest tratament daca vrei ca parul tau sa fie 100% sanatos. Ai nevoie de aproximativ 200 de ml de otet de mere si de 400 de ml de apa pentru clatire, dupa ce te-ai spalat pe cap. Poti adauga si cateva picaturi de ulei esential pentru ca parul tau sa nu miroasa prea puternic a otet. Este recomandat sa faci acest tratament de cel putin doua ori pe saptamana, dupa care il poti face o data sau de doua ori pe luna.

Tratament cu ulei de brusture

Uleiul de brusture este recunoscut pentru propietatile sale miraculoase si este recomandat in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Brusturele contine calciu, potasiu, fier, vitamine si foarte multi nutrienti. Amesteca o lingurita de ulei de rozmarin, busuioc si lavanda, dupa care adauga cateva picaturi din aceasta mixtura la o lingura de gel de aloe vera si ulei de brusture. Maseaza-ti scalpul cu acest amestec si las-l sa actioneze cateva ore, dupa care clateste-ti bine parul cu apa si sampon. Acest tratament poate fi folosit o data pe saptamana (depinde foarte mult de cat de degradat este parul tau).

Tratament cu banane

Bananele sunt o sursa importanta de potasiu si contin vitaminele A, E si C, ceea ce le face perfecte pentru a fi folosite in tratamente pentru cresterea parului. Ai nevoie de o banana pe care o pasezi, dupa care o aplici pe par. Acopera acest amestec cu o masca de dus sau cu un prosop si stai asa timp de 20 de minute. Spala-te pe cap si usuca-te bine. Nu uita sa folosesti un balsam de par in care ai adaugat cateva picaturi de ulei de ricin, de masline sau de migdale. Acest tratament trebuie facut o data pe saptamana.

Tratament cu ulei de cocos si avocado

Uleiul de cocos si avocado sunt recomandate in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Hidrateaza parul uscat si elimina matreata! Incalzeste uleiul de cocos aproximativ 10 secunde, dupa care aplica-l pe par de la radacina spre varfuri. In acest timp curata un avocado si paseaza-l, dupa care aplica-l pe varfurile firelor de par si lasa-l sa actioneze timp de 10 – 15 minute, iar la final clateste-ti bine parul cu sampon. Acest tratament trebuie facut o data pe saptamana pentru a avea efect.

Tratament cu zeama de ceapa si miere

Desi pare ciudat, aceste ingrediente sunt recomandate in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Ceapa este foarte sanatoasa pentru par, iar mierea este perfecta pentru a-ti face o masca de par. Pune o ceapa in blender, dupa care aduna zeama si adauga 1 -2 lingurite de miere. Poti aplica acest amestec pe tot parul sau doar in zonele in care acesta este subtiat. Acopera-ti parul cu un prosop si lasa acest amestec sa actioneze peste noapte. Dimineata spala-ti bine parul cu sampon. Acest tratament trebuie aplicat cel putin o data pe saptamana.

Tratament cu bere

Iti vine sa crezi sau nu, berea este folosita in numeroase tratamente pentru cresterea parului. Este de preferat sa folosesti bere neagra pentru ca este bogata in nutrienti si contine zahar natural. Ai nevoie de o bere pe care sa o aplici dupa samponare, apoi este recomandat sa iti clatesti parul cu apa. Acest tratament poate fi aplicat de doua ori pe saptamana.

Tratament cu apa minerala

Ai un par rebel si dezordonat? Spala-l cu apa minerala! Este suficient sa cumperi o sticla de apa minerala si sa o folosesti atunci cand te clatesti pe cap, la final. Combina apa minerala cu apa normala si parul tau va straluci pentru mai mult timp. Acest tratament poate fi aplicat de mai multe ori pe saptamana, in functie de tipul tau de par.

Tratament cu ulei de cocos si zeama de lamaie

Acest tratament te ajuta sa scapi de matreata si iti face parul mult mai sanatos. Atentie, nu este recomandat sa te expui la soare imediat ce ai facut acest tratament, pentru ca exista riscul ca parul tau sa se decoloreze. Amesteca aproximativ 50 de ml de zeama de lamaie cu 100 de ml de ulei de cocos. Aplica acest amestec pe par si lasa-l sa actioneze timp de 4 ore, dupa care clateste-ti parul cu apa si sampon. Acest tratament trebuie facut cel putin o data pe saptamana pentru rezultate optime.

Tratament cu oua si iaurt

Ouale sunt foarte des folosite in numeroase tratamente pentru cresterea parului. Acest tratament este foarte simplu: ai nevoie doar de un ou, putin iaurt si putina maioneza. Amesteca aceste ingrediente pana obtii un amestec omogen. Maseaza-ti scalpul cu acest amestec si lasa-l sa actioneze, dupa care spala-ti bine parul cu sampon. Acest tratament trebuie aplicat o data pe saptamana.

Tratament cu fulgi de ovaz

Fulgii de ovaz sunt folositi in foarte multe tratamente pentru cresterea parului. Ai nevoie si de lapte si ulei de migdale pentru acest tratament. Amesteca aproximativ 200 de grame de fulgi de ovaz cu 1 – 2 linguri de ulei de migdale si putin lapte. Aplica acest amestec pe parul descurcat si lasa-l sa actioneze timp de 15 – 20 de minute, dupa care spala-te cu sampon. Acest tratament trebuie aplicat cel putin o data pe saptamana daca vrei rezultate.

Tratament cu ulei de migdale

Daca vrei ca parul tau sa fie mai sanatos si sa creasca mai repede, este recomandat sa folosesti un tratament cu ulei de migdale. Acesta este bogat in acizi grasi, ceea ce inseamna ca parul tau va fi si foarte matasos. Ai nevoie de o lingura de ulei de migdale. Maseaza uleiul pe scalp si lasa-l sa actioneze timp de 15 minute, dupa care clateste-ti bine parul cu sampon. Acest tratament trebuie facut o data sau de doua ori pe saptamana (depinde de cat de degradat este parul tau).

| MaDde a răspuns:

3. Albus de ou

Desi in general retetele pentru masti naturale contin galbenus de ou, nici albusul nu este de neglijat. Aplica-l pe parul uscat si lasa-l sa actioneze 20 de minute. Clateste apoi parul si lasa-l sa se usuce natural.

4. Consuma multa apa
Apa ajuta la orice, asa ca este buna inclusiv pentru parul tau. Daca bei cel putin doi litri de apa pe zi, nu doar corpul tau se va simti mai bine, ci si parul tau va fi mai sanatos. Cu cat este mai sanatos, cu atat creste mai repede. Asa ca ai un pahar cu apa la indemana?

5. Nu-ti mai usca parul cu foehnul
Nu poti iesi necoafata din casa, dar nici nu e indicat sa-ti agresezi parul cu foehn, placa sau ondulator de cate ori il speli. Daca nu te poti abtine sa nu folosesti placa, macar renunta la foehn. Lasa-ti parul sa se usuce natural si abia apoi coafeaza-l. Varfurile tale nu vor mai fi atat de despicate, iar acest truc iti va ajuta parul sa creasca mai repede.