| KNz9898 a întrebat:

Salut lamaia albeste tenul, pielea? Cum sa o folosesc si cand dimineata sau seara? si la cat timp? Stiu ca usuca tenul si ustura putin dar nu ma intereseaza atat timp cat isi face efectul de albire!

Răspuns Câştigător
| Oana910 a răspuns:

Este o utopie, stiu, dar totusi albirea pielii este la indemana noastra. Cea mai buna si mai usoara metoda de a albi pielea, reducandu-se astfel neplacerile unor probleme cum ar fi petele, bronzul nedorit sau diferentele de ton ale tenului, se poate realiza prin cateva metode simple. Pentrui o piele mai sensibila, aceasta operatiune poate deveni dificila, deoarece agentul de albire provoaca reactii nedorite. Asa ca cea mai buna metoda este albirea cu produse naturale, aflate la indemana, care asigura rezultate neasteptate fara efecte adverse. Iata cateva idei naturale simple pentru a avea o piele alba "ca zapada", proaspata si stralucitoare:

Pasta din coaja de portocala si lapte: Uscati coaja de portocala si o pisati pana devine pulbere. Apoi o amestecati cu o cantitate de lapte suficienta ca sa devina pasta. Intideti aceasta pasta pe fata sau oricare alta parte a corpului pe care o doriti mai deschisa la culoare. Tineti pasta 15-20 de minute, dupa care o puteti spala. Pasta din coaja de portocala poate fi folosita cu succes pentru albirea pielii sensibile.

Pulpa de tomate: Rosiile sunt folosite des si cu succes pentru albirea pielii. Puteti folosi pasta de tomate simpla, aplicand-o pe fata si asteptand sa se usuce, dupa care o spalati cu apa rece. Aceasta pasta protejeaza pielea sensibila si poate fi folosita in fiecare zi.

Iaurtul: Pentru o piele foarte sensibila cea mai buna metoda e albirea cu iaurt. Aplicati-l pe piele si lasati-l sa actioneze 15 minute, dupa care il puteti clati. Il puteti folosi in fiecare zi, pentru ca va face pielea frumoasa si protejata.

Sucul de lamaie: Acesta da rezultate imediate. Stoarceti o lamaie si aplicati sucul pe piele, il lasati sa actioneze 10 minute, dupa care puteti sa il spalati. Dupa ce va curatati pielea, folositi o crema hidrantanta, pentru ca lamaia are tendinta de a usca pielea.

Castravetele: Acesta este unul dintre cele mai cunoscute si mai eficiente metode de a albi orice tip de piele. La sucul obtinut dintr-un castravete mai adaugati cateva picatri de apa. Aplicati acest suc pe piele si spalati-l dupa 10 minute. Folosit regulat, sucul de castravete va ofera o stralucire garantata.

Faina de ovaz: O reteta un pic mai complexa, dar cu efect garantat, este aceasta: doua linguri de faina de ovaz, o lingura de iaurt, doua lingurite de suc de lamaie si o lingurita de ulei de masline. Puteti sa-i modificati consistenta cu putina apa. Aplicati amestecul pe piele si lasati-o sa se usuce, apoi il puteti spala, aplicand la sfarsit o crema hidratanta.

Daca vrei sa te rezumi doar la lamaie, nu uita ca dupa tratament sa iti clatesti fata cu apa rece. Tratamentele acestea le poti face de doua ori pe saptamana.

Pupici :*

1 răspuns:
| BiuL a răspuns:

Lamaia nu albeste tenul! Exista creme speciale la farmacie