| ChiliPepper a întrebat:

Mă numesc Florin și am 16 ani. Nu m-am tuns de vreo 5-6 luni și vreau să-mi las părul lung. Aș dori să știu ce influențează creșterea părului mai repede, ce șampon să folosesc, și de câte ori să-mi spăl părul pe săptămână. Cel mai bun răspuns o să fie recompensat, salut.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| MadaMary67 a răspuns:

Sunt fata și am avut și eu parul lung dar m-am decolorat și l am distrus așa că m-am tuns scurt că un băiat că părul meu sa nu arete că un mop credeam că dacă încerc anumite tratamente pentru par și uleiuri va crește însă nu, nu e așa, am folosit produse din America, am dat o grămadă da beni pentru toate astea dar degeaba. acum a mai crescut și e ok îl am pună la umeri, nu fa greșeala mea nu asculta ce spun ăștia de pe net nu va crește cu nimic.:*

| Elipsee a răspuns:

Exista mai multe modalitati:
1. Poate nu te asteptai la asta, dar beneficiile exercitiilor fizice se resimt si in par. Cateva minute de miscare, in fiecare zi, iti vor ameliora circulatia sanguina, cea care este responsabila de transportul nutrientilor si vitaminelor catre scalp.

2.Incearca sa renunti la produsele de coafare si chiar la vopsea. Toate aceste produse contin foarte multe toxine nocive. Opteaza pentru sampoane si masti bio, pe baza de plante care sa iti ofere nutrientii de care ai nevoie si care protejeaza firul de par.

| MaDde a răspuns:

1. Tunde-ti varfurile periodic
Stiu, pare ciudat sa apelezi la foarfeca pentru a avea par lung happy. Dar atunci cand vorbim despre varfuri, chiar conteaza sa le tunzi des. Parul tau creste mai sanatos si mai repede daca ii tunzi varfurile periodic, la fel cum se intampla si in cazul unghiilor. Daca le lasi lungi, la un moment dat ritmul de crestere incetineste, iar aspectul devine total inestetic. Suna cunoscut, nu-i asa?

2. Maseaza-ti scalpul cu ulei cald
Poti ruga o prietena sa te ajute sau poti incerca tu singura. Insa iti trebuie ceva indemanare! Incalzeste putin ulei de masline si maseaza-ti scalpul cu el. Lasa-l sa actioneze cateva minute, iar apoi clateste bine si spala parul cu sampon. Rezultatele se vor vedea imediat! Nu doar ca iti vei ajuta parul sa creasca, dar el va fi si mult mai sanatos, iar firul mai gros.
3. Albus de ou

Desi in general retetele pentru masti naturale contin galbenus de ou, nici albusul nu este de neglijat. Aplica-l pe parul uscat si lasa-l sa actioneze 20 de minute. Clateste apoi parul si lasa-l sa se usuce natural.

4. Consuma multa apa
Apa ajuta la orice, asa ca este buna inclusiv pentru parul tau. Daca bei cel putin doi litri de apa pe zi, nu doar corpul tau se va simti mai bine, ci si parul tau va fi mai sanatos. Cu cat este mai sanatos, cu atat creste mai repede. Asa ca ai un pahar cu apa la indemana?

5. Nu-ti mai usca parul cu foehnul
Nu poti iesi necoafata din casa, dar nici nu e indicat sa-ti agresezi parul cu foehn, placa sau ondulator de cate ori il speli. Daca nu te poti abtine sa nu folosesti placa, macar renunta la foehn. Lasa-ti parul sa se usuce natural si abia apoi coafeaza-l. Varfurile tale nu vor mai fi atat de despicate, iar acest truc iti va ajuta parul sa creasca mai repede.

| MaDde a răspuns:

3. Albus de ou

Desi in general retetele pentru masti naturale contin galbenus de ou, nici albusul nu este de neglijat. Aplica-l pe parul uscat si lasa-l sa actioneze 20 de minute. Clateste apoi parul si lasa-l sa se usuce natural.

4. Consuma multa apa
Apa ajuta la orice, asa ca este buna inclusiv pentru parul tau. Daca bei cel putin doi litri de apa pe zi, nu doar corpul tau se va simti mai bine, ci si parul tau va fi mai sanatos. Cu cat este mai sanatos, cu atat creste mai repede. Asa ca ai un pahar cu apa la indemana?

5. Nu-ti mai usca parul cu foehnul
Nu poti iesi necoafata din casa, dar nici nu e indicat sa-ti agresezi parul cu foehn, placa sau ondulator de cate ori il speli. Daca nu te poti abtine sa nu folosesti placa, macar renunta la foehn. Lasa-ti parul sa se usuce natural si abia apoi coafeaza-l. Varfurile tale nu vor mai fi atat de despicate, iar acest truc iti va ajuta parul sa creasca mai repede.