| minix20 a întrebat:

Salut, o intrebare pentru cei ce au acnee, pe voi nu va ajuta mierea consumand-o? Imi place foarte mult si nu vreau sa renunt la ea xD

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mierea nu are legatura cu acneea. Pentru acnee ai nevoie de un dermatolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Mierea este foarte buna si sanatosa atat daca o mananci cat si daca ti-o pui pe fata, fiindca este antibiotic nartural.
De altfel mierea este buna daca o pui pe rani deschise, taieturi, julituri, fiindca este antibiotic natural si imediat lucreza la sterilizarea ranii si eliminarea unei posibile infectii, grabind vindecarea.
Eu am folosit-o intotdeauna la copii si chiar la adulti, cand am avut rani, julituri, chiar si de la urzici sau plante tepoase.

Acneea este doar o problema de igiena, fiindca porii fetei se incarca cu praf, transpiratie si impuritati din aer, formandu-se puncte negre, care infunda porii si asa apar bubele pe fata.

Daca inveti sa te speli ZILNIC cu apa calda si sapun pe fata, si intotdeauna dupa ce faci sport, sau seara cand ajungi acasa, fata ta va fi permanent curata si nu vei avea nici macar 1 cos.

Masca pentru fata cu miere de albine si diverse fructe pisate, este extraordinar de buna si sanatoasa, fiindca hraneste si vindeca bunele de pe fata.
Mierea de albine trebuie sa fie organica, nu de cumparat de la mall, ca aceea poate fii amestecata cu zahar.

Uite aici:
https://www.digi24.ro/......ka-1219017

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca au nicio legatura

| dullcat a răspuns:

Buna.Exista surse care spun ca zaharul adaugat in majoritatea alimentelor se afla intr-o stransa legatura cu provocarea acneei, prin urmare mierea e un substitut foarte ok, atat timp cat e facuta cum trebuie, nu inmultita cu alte forme de zahar care sa ii ifere constitutia mierii. Daca ai un vecin sau un cunoscut de incredere e ceva mai bine, insa daca tu alegi sa cumperi din supermarket, ai grija, fiindca nici nu merita sa platesti zahar la pret de miere : https://romania.europalibera.org/......04557.html

| minix20 explică (pentru dullcat):

Salut, iau mierea de la colega mea, care mama ei are stup de albine, e complet naturala

| Hyperion7 a răspuns:

Nu pot spune că m-a ajutat, dar nici încurcat.
Nu renunța pur și simplu

| Nirvanaaa a răspuns:

Consumam când aveam acnee și nu m-a ajutat. Nu pot face deci legătura intre cele doua.
Am scăpat de acnee cu ajutorul medicului dermatolog. Altceva nu a dat rezultate.

| carevaescu a răspuns:

Consuma in continuare, ca n are legatura cu acneea.

Totusi, încearcă sa nu dai in diabet

| Robert2526 a răspuns:

Mergi la dermatolog, scapi de acnee in cateva luni.

Cat despre miere..nu renunta, dar incearca sa nici nu abuzezi de ea, nu manca prea des

| meli120 a răspuns:

Buna.
Mergi la dermatolog.
Nu exista o reteta pentru a scăpa de cosuri. Ai o sansa sa scapi, daca mergi la doctor.
Unii se chinuie si la 30 de ani cu acnee severa.
Daca ar fi existat un tratament eficient pentru toti nimeni nu ar fi ajuns la roaccutane.