| mimisor_8362 a întrebat:

Cat de buna este mierea pentru acnee? a incercat cineva masca cu miere? care au fost efectele! nu vreau copy&paste de pe google! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mihaella00elena a răspuns:

Mierea e foarte buna!
Eu folosesc o masca o data pe saptamana: miere+ulei de masline+zeama de la lamaie.e foarte buna, acum depinde de fiecare tenhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este extrem de eficienta impotriva acneei(mai ales in cazul unui ten gras, mixt sau in cazul unui ten pretentios din punctul asta de vedere). In cazul in care consideri ca ai unul dintre tipurile de ten enumerate de mine, nu-ti recomand sa te mai chinui cu tratamente naturiste(majoritatea nu vor fi eficiente sau, in caz contrar, isi vor face efectul doar pentru o perioada scurta de timp). Un tratament pe care l-am folosit si eu si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am folosit si cu intreruperi)a fost Zineryt-ul, pe care-l poti incerca si tu(in cazul in care nu ai facut-o pana acum), dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine). In cazul in care l-ai incercat deja, raspunsul la problema ta poate fi recomandarea dermatologului.

| MiereaNaturala a răspuns:

Http://www.miereanaturala.ro/blog/tratamente/gomaj-cu-produse-naturale/

imposibil ca tenului tau sa nu se potriveasca una dintre retete.
Cea mai indicata este reteta cu uleiul de masline :)
( Pe probate! )

| ElenePpv a răspuns:

Masca din miere de albine este contraindicata in acnee. Ea nu va face altceva decat sa-ti ingrase si mai tare tenul (nu vei scapa de acnee, ci o vei agrava).

| lilyone a răspuns:

Mierea nu te va ajuta prea mult poti incerca cu ulei de masline la mine functioneaza.

| Rebeca_5582 a răspuns:

Mimisor! nu stiu ce sa zic! eu am 11 ani si iti zic ca mama mea si cu mine am incercat sa ne punem salata pe fata si castraveti pe ochi si sa stii ca nu a mers! dar cred ca mierea ti-ar hidrata fata! deci titine-o tot asa