| BBitzza a întrebat:

Salut TPU,am si eu o intrebare, cum pot scapa de punctele negre de pe nas?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea recomanda doar prostii. Nu trebuie sa te speli cu sapun doar daca iti doresti cu ardoare sa-ti usuci tenul, sa ti se descuameze sau sa se inroseasca, intr-un cuvant iritatie. Nu trebuie sa exageram nici cu spalatul excesiv pe ten, pana la urma apa aia nu e cea mai pura, are la cloor si duce la uscarea tenului. Nu zic ca nu trebuie sa te speli pe ten dar de 3 ori pe zi e mai mult decat suficient si musai de fiecare data cand faci efort fizic si transpiri ( dupa sport ).

Exista multi plasturi pentru nas care sunt foarte buni dar pe langa plasturi trebuie sa folosesti si un exfoliant chimic, bha 2% cel putin pentru a preveni acumularea punctelor negre.

Scrub-urile dintr-o baza uleioasa si niste particule exfoliante ( gen bicarbonat/zahar pudra mai indicate decat zaharul brun care are mai multe fatete si zgarie mai rau tenul ) doar dau impresia ca te scapa de punctele negre. Punctul negru e mult mai adanc si ce vedem noi negru e doar capatul oxidat si doar aia indeparteaza un scrub, in plus scrubul poate cauza zgarieturi la nivelul fetei care poate duce la aparitia cosurilor. Nu recomand exfolierea mecanica.

Iti recomand plasturii de la lioele iar exfoliantul de la paula's choice.
Sper ca te-am ajutat. happy

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O igiena riguroasa cu apa calda si sapun de 2-3 ori pe zi si vei scapa.

| Printesa10TM a răspuns:

Miere cu scortisoara. E buna pentru tot tenul.

| Staif a răspuns:

Apa, sapun, burete de frecat.

| Dragut123 a răspuns:

Deci eu am citit pe internet si am vazut si pe Youtube ca daca folosesti creme, nu prea ai cum sa scapi. Eu iti zic sincer ce am auzit, acum poate ca scapi dar... asta e strict parerea mea. Am vazut pe net o data o masca, spre exemplu rupea bucati de servetele, ai vazut ca la servetele sunt 2-3 straturi, lua un strat il punea pe nas il ungea cu atalbus de ou si mai punea, tot asa, poti pune cate straturi vrei, si dupa ce se intarea masca aceea, o lua de pe ten, si pe nas se luau si punctele negre. Erau precum benzile din comert. Poti incerca daca vrei. Sau am auzit ca mai este un dispozitiv/unealta, nu stiu exact cu care efectiv extragi acel punct, dupa aceea se aplica o lotiune ca sa nu se mai formeze. Sper ca te-am ajutat.

| persqective a răspuns:

Masca din gelatina + lapte (le amesteci si le incalzesti) si spala-te pe fata cat mai des.

| Aryana112 a răspuns:

Cumpara-ti o solutie numita "Gerovital" sau incearca cu un fel de spumant pentru fata tot Gerovital