| deeyuu a întrebat:

..intrebarea asta e adresat mai mult fetelor.As vrea sa imi dati niste sfaturi in legatura cu:
Parul-as vrea sa il am puternic si mult mai gros
Sprancene si gene-as vrea sa imi creasca mai repede
Buzele-as vrea sa le am mai netede si sa nu aiba incretituri din alea((stiti voi)
Restul fetei-fara cosuri, puncte negre sau pete
Mentionez ca imi trebuie tratamente naturiste nu altceva

Răspuns Câştigător
| hennyka a răspuns:

Parul:

la capitolul asta trebuie sa te inarmezi cu rabdare pentru ca nu o sa se intample minuni peste noapte si iti spun din propria experienta. fiecare avem un tip de par diferit dar eu iti spun ce a functionat pentru mine si pentru multe dintre prietenele mele:

- o data pe saptamana aplica ulei de ricin la radacina si pe toata lungimea firului de par. masezi usor cu varful degetelor si ii acorzi cat mai mult timp sa-si faca treaba. de exemplu, eu il aplic seara imi pun o casca de dus si il las sa actioneze toata noaptea, iar a doua zi ma spal. chiar daca e vorba de un ulei nu o sa-ti lase parul gras daca te speli si te clatesti cum trebuie
-o alternativa la uleiul de ricin ar fi gama pentru regenerare de la gerovital, doar ca acea lotiune are un miros groaznic iar uleiul de ricin e mult mai ieftin, nu miroase urat si face aceeasi treaba

- foloseste un sampon si balsam potrivit tipului tau de par.

- daca ti se pare ca ai parul putin aspru ( al meu e cret si e in mod natural putin mai uscat la varfuri) o masca foarte buna este cea de la Kallos cu placenta si este si destul de ieftina, in jur de 6 lei.

-daca si dupa toate astea ti se pare ca ai parul uscat sau e foarte tocit poti sa aplici putin ulei de masline pe varfuri. din nou, nu o sa ti se ingrase parul daca folosesti doar putin si doar pe varfuriwinking

-din cand in cand ar trebui sa te tunzi macar cate putin pentru ca daca o sa ai un par lung si ars tot nu ai rezolvat nimic

Sprancene si gene:

-iar iti recomand ulei de ricin big grin
. pentru a-l aplica speli foarte foarte bine o periuta de la un rimel vechi si aplici seara uleiul pe sprancene si pe gene dar ai grija cum il dozezi pentru ca nu vrei sa iti intre in ochi.de asemenea, ai mare grija cand te demachiezi pentru ca genele se pot rupe foarte usor.

Buze:

in primul rand buzele naturale, fara colagen sau alte chestii injectate nu sunt 100% netede deci daca ai cateva cute e in regula.

- pentru buze fine si netede ar trebui sa ai in vedere exfolierea lor. o metoda naturala ar fi sa amesteci putina miere cu putin zahar si sa masezi usor pe buze cu miscari circulare, dupa care te stergi si mai aplici putina miere pe post de balsam happy

-este foarte important sa le mentii hidratate si sa folosesti balsam de buze. alternativele naturale sunt mierea, uleiul de masline si uleiul de migdale dulci, sau daca vrei ceva din comert pe care sa-l poti tine in geanta iti recomand balsamul de buze cu ceara de albine de la gerovital plant care costa in jur de 5-6 lei (preferatul meu big grin)

Fata:
- este important sa iti exfoliezi regulat si fata. pentru asta poti folosi o masca preparat din doua aspirine pe care le pui pe o farfuiuta si adaugi un strop de apa dupa care le zobesti si adaugi o linguta de miere.amesteci bine si masezi usor pe fata curata. poti sa te clatesti imediat sau sa o lasi sa actioneze 15-20 de minute. aspirina actioneaza asupra cosurilor acidul acetilsalicilic prezent in aspirina fiind folosit si in multe tratamente din comert, iar mierea calmeaza si dezinfecteaza.
-de asemenea, mai sunt cateva reguli simple daca ai cosuri si probabil ca pe multe le stii deja : nu le storce, incearca sa nu-iti atinge fata, si schimba-ti cat mai des fata de perna si prosopul cu care te stergi pe fata
- daca problemele cu acneea persista e mult mai bine sa mergi la un medic dermatologwinking

Si pentru toate problemele expuse de tine ar trebui sa ai in vedere anumite lucruri : sa bei suficienta apa si sa ai grija ce mananci. poti sa iei in calcul si sa iei vitamina E care e buna pentru piele, par si unghii

5 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

Doar atat?:S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Par : foloseste keratina lichida
Schimba samponul si balsamul in functie de anotimp : vara are nevoie de mai multa hidratare, pe cand in sezonul ploios prea multa hidratare duce la ruperea lui si la ingrasare.
Se recomanda consumul de vitamina B dar si acidul folic, biotina, acidul pantotenic, fier, zinc, seminte bogate in ulei etc
Daca vrei sa fi sigura ca parul tau va creste mai repede ia si un complex de aminoacizi.
Treci de la pieptenele din plastic la cele din lemn.
Incearca sa dormi pe o perna din satin pentru a evita degradarea.
Un secret foarte important ar fi taierea varfurilor.
Este o lectie pe care multe nu vor sa o invete : daca vreau parul lung, de ce sa il tai?
Daca stai putin sa te gandesti, ai intelege ca varfurile reprezinta cea mai batrana parte a parului tau si nu pot sa arate la fel de bine ca restul. Daca poti renunta la 2-3 cm de par o data la 2-3 luni vei observa ca parul va avea un aspect compact, sanatos de la radacina la varfuri si va fi implictit frumos.
Sursa : nu-mai-stiu :-s

Sprancene si gene, te dai cu ulei de ricin. Pentru gene folosesti o perie curata de rimel. Uleiul costa 5 lei din farmacie.
Pentru ochi poti folosi ulei de migdale dulci, 7 lei, care e bun pentru cearcane si riduri. inlocuieste crema de ochi perfect. Asta doar asa, daca tot treci pe la farmacie si daca e vorba si de buze, e foarte bun si de buze.

Dar ceva foarte eficient pentru buze mi se pare consumul de lichide si untul.

Pentru cosuri nu am idee de ceva natural care sa dea rezultate, doar daca tu vrei sa stai cu pasta de dinti pe fata :-s.
Ivatherm Akne Syt e foarte buna pentru cosuri, trec in 3 zile si nu usuca tenul. 40-45 lei in farmacie.

| Klews a răspuns:

Buna! Am cateva sfaturi incercate de mine:
Pentru par- In baie, foloseste apa calda spre fierbinte si foloseste balsam si sampon ( de musetele) Si, daca vrei, cumpara o masca de par : eu folosesc Placenta, e ieftinawinking
Pentru sprancene-ai putea sa Razi zona unde vrei sa creasca
Gene: Din luna in luna, taie-le 1 mm si unge-le cu ulei de ricin.
Buze: da-le cu lipbalm si bea multe lichide
Foloseste masca cu apa si ovaz. Inmoaie ovazul in apa pana apa devine alba si da-ti cu lotiunea pe fata. Sper ca ajutawinking

| Emma112 a răspuns:

Pentru par, sprancene si gene poti folosi ulei de ricin. Crede-ma ca e foarte bun love struck
Pentru bune poti aplici niste miere seara si sa stai asa, adica sa nu o mananci de pe buze laughing
si pentru fata... thinking aici depinde de tipul tau de ten.

| Sabrina25 a răspuns:

Parul-ar trebui sa cauti masti pentru hidratarea lui.(naturale bineinteles) pe internet si sa nu mai bagi placa in el asa de des (in caz de faci asta)Foloseste sampoane pentru intarirea lui si balsam specific.Ia.ti o gama de produse pe care sa o folosesti. Nu sampon de la Garnier si Balsam de la Nivea de exemplu. Sprancelene si genele ungele cu ulei de ricin, vitamina A (gasesti in farmacii) sau ulei de masline, zilnic, buzele exfoliaza.le o data la 2 zile sau de fiecare data cand simti ca ti se usuca cu o perie de dinti uscata, freaca.le si apoi da.le cu ulei de masline. Fa.ti o data pe saptamana masti de fata naturale. Din fructe si legume.(tot pe net) si demachiaza.te zilnic chiar daca te machiezi sau nu. Dupa ce iti speli bine fata la sfarsitul zilei, deoarece in timpul zilei tot felul de particule de praf intra in porii fetei si il incarca, aplici o crema nutritiva pe ten si poti dormi linistita.happy