| GangstaGurl a întrebat:

Vopseaua de oua este buna si pentru vopsit materiale textile -haine-? Daca da, cum trebuie procedat? Funda celui care ma ajuta! :*

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu iti recomand sa folosesti vopsea de oua la haine, nu prinde bine si se decoloreaza la spalare

| xBebee a răspuns:

Bună.
Nu este bună pentru păr deoarece este toxică. Există vopsea specială pentru vopsit.De la vopseaua de ouă este posibil să-ţi cadă părul plus că s-ar lua la prima spălare.
Pentru materiale textile nici atât le-ar arde şi cum spuneam s-ar lua vopseaua la prima spălare.
Încearcă vopseluri speciale :*!

| GangstaGurl explică (pentru xBebee):

Am spus pentru haine, nu par. laughing

| xBebee a răspuns (pentru GangstaGurl):

Hei îţi scuze.
Şi pe haine acţionază la fel.Deci la prima spălare se va lua vopseaua şi vor rămâne pete.Nu te sfătuiesc să încerci...

| Andreea_Deya_1998 a răspuns:

Nu stiu cat de buna e vopseaua si daca o sa iti reuseasca dar, incearca sa faci asta cu o haina mai putin folosita si sa vezi dupa spalare cum este, poate iti reuseste, mult succes

| GangstaGurl explică (pentru Andreea_Deya_1998):

Mersi, dar eu as incerca pe o bucata de material, dar asta e chestia, ca nu stiu cum sa fac. Nu stiu cum sa procedez. sad

| cameliagalateanu a răspuns:

Fiecare lucru in parte are o vopsea speciala, creata numai pentru acel lucru (vopsea pentru par, vopsea pentru sprancene, vopsea pentru pereti, vopsea pentru oua, vopsea pentru haine, etc.)

vopsea pentru haine ai aici:
https://www.kreativshop.ro/vopsele-textile/

| ShoujoS a răspuns:

Poate te ajuta link-ul asta: http://myblessingsoverflow.blogspot.ro/2010/04/easter-egg-dye-t-shirts.html
In principiu spune sa lasi tricoul la uscat mai mult timp dupa vopsire si sa il calci(probabil pe dos). Nu garantez ca tine dar poti incerca...