| Vero1 a întrebat:

Vreau sa slabesc considerabil si am 2 saptamani de cand am renuntat la dulciuri, paine si toate chestiile bogate in grasimi si nesanatoase. Acum, de exemplu intr-o zi mananc: dimineata 4 biscuiti belvita start + o cana de ceai verde, la pranz: 3 linguri de lasata de varza si pe la 16(ultima masa) o felie de pepene verde. Plus ca in fiecare zi consum intre 1, 5-2, 5 litri apa. Credeti ca pentru ce amananc eu intr-o zi e prea putin o ora de alergat destul de usor? Ce exercitii ar trebui sa mai fac? App, am uitat sa va spun ca "topai" foarte des. Cand aud o melodie la radio care imi place... hopa sus si eu. Ms anticipatkiss

Răspuns Câştigător
| Unnoticedful a răspuns:

Uau! Tu chiar te-ai pus serios pe treaba. Si mie imi place sa "topai" pe muzicalaughing; e amuzantlaughing. In fine, mie mi se pare ca dieta aleasa de tine e putin cam drastica si ca nu mananci suficient. eu am slabit 5 kg in aproximativ 3-4 saptamani. nu poti slabi prea repede ca te imbolnavesti, ajungi anorexica si nu e prea placut (am avut o colega care a avut anorexie si apoi a devenit bulimica si nu a venit tot anul la scoala din cauza asta). Daca vrei, iti pot spune dieta pe care am urmat-o si eu si o voi continua si in timpul scolii cand voi avea un program stabil. Sunt 3 diete diferite, dar aproximativ la fel. Pe fiecare o tii doua saptamani, apoi treci la urmatoarea. Practic le iei la rand fara pauza. Eu le-am numerotat:

1 (aprox 1400 kcal):

- mic dejun (7:00-8:00): 3 felii (50 g) sunca de pui sau sunca de praga sau doua oua fierte tari; o felie de cas sau mozzarella sau branza degresata(50 g); rosie, castravete, ardei(alege una), o felie de paine de secara, cafea(sau ceai).
- gustare (10:00): grapefruit sau portocale sau mere sau kiwi (250g).
- pranz (13:00-14:00): branza fagaras(200g); iaurt dietetic(400g)- le amesteci-.
- gustare (16:00): grapefruit sau portocale sau mere sau kiwi.
- cina(18:30-19:00): pui sau peste (150g) cu salata verde (ulei de masline, sare minim posibil, lamaie) sau cu legume la cuptor: ciuperci, fasole verde, conopida; iaurt.
- lichide permise: apa plata sau minerala, ceai de plante, cafea(preferabil nu).

2 (aprox 1450 kcal):

- mic dejun: 3 felii de sunca de praga(50g) sau 3 crenwusti de pui; branza proaspata de vaci sau cas(50g); rosie, castravete; o felie paine secara, cafea sau ceai.
- gustare: mere, kiwi, mandarine, grapefruit (alege unul).
- pranz: pui sau peste (ton in suc propriu) la gratar sau la cuptor (150g); salata verde cu lamaie si ulei de masline; o felie de paine de secara, ceai de plante.
- gustare: mere, mandarine, grapefruit sau kiwi.
- cina: pui sau vita la gratar sau la cuptor; legume inabusite: ciuperci sau fasole verde sau spanac sau dovlecei sai broccoli; ceai de plante.

3 (aprox 1500kcal):

- mic dejun: carne de pui sau un ou fiert tare; branza proaspata de vaci sau cas; castravete, rosie sau ardei gras; doua felii de paine de secara; cafea sau ceai.
- gustare: mere, kiwi, mandarine, grapefriut, struguri, capsuni, prune, o banana.
- pranz: branza nesarata(100g); salata verde, rosii, castraveti cu lamaie si ulei de masline; o felie de paine de secara; ceai de plante.
- gustare: mere, mandarine, grapefruit, prune.
- cina: legume la abur sau pe gratar: ciuperci sau broccoli sau conopida sau fasole verde sau devlecei sau spanac; pui; iaurt; ceai de plante.

* orele sunt la toate aceleasi
** lichidele permise sunt aceleasi
*** poti manca tot ce scrie la o anumita masa odata daca are intre alimente numai ";" (ex carne de pui; branza de vaci proaspata; rosie; doua felii de paine de secara.)
**** eu in loc de pranz - la ora aia eram la scoala - mancam un Corny si beam un pahar de apa dupa el ca sa-mi tina de foame (Corny tine locul unei mese daca bei un pahar de apa dupa el.)

Sper sa te ajute dieta asta, pe mine m-a ajutat mult, dar eu nu m-am tinut cu strictete de ea, dar oricum am dat jos cam 5 kg.winking Mult succes! big grin

3 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Iti dau eu un sfat: daca vrei sa slabesti e bine, dar nu asa mult de genu 20 kg sau mai mult. Poti slabi mancand sanatos si parerea mea e ca ar trebui mai mult sport, pana obosesti. Dar daca totusi te-ai gandit sa slabesti, nu folosi medicamente. Dar sa stii ca nu e bine sa mananci dupa ora 19 seara ca sa nu te ingrasi. App, uite alt pont: daca vrei sa slabesti mai repede poti sa te imbraci gros (haine lungi) si sa alergi dupa-amiaza pe caldura. Grasimea va iesi prin transpiratie. Sper ca te-am ajutat. Sa ma anunti cat ai slabit! kiss

| Anca95 a răspuns:

Parerea mea este ca mananci ft putin. si eu sunt la dieta vreau sa dau jos vreo 20 de kg tu cat vrei sa dai jos? nu, nu e putin alergatul. incearca sa mai mananci lapte degresat, branza slaba de vaci, fructe, legume fara banane mai fa-ti varza fiarta : toci varza pui morcov, ceapa si 2 rosii, cand e aproape gata pui bulion si bors si sare. pentru exercitii intra pe www.taebospecial.ro si dai la exercitii pentru. acasa. sper ca ti-am fost de ajutor. succes la slabit. fundita?;;):*

| KamYkaZeeee a răspuns:

Incearca atunci cand mergi la alergat sa iti ei un costum de fars. in care sa transpiri foarte repede, abdomene, ridicari de picioare.incearca sa manaci fructe. care nu-s asa bogate in zaharina. pentru ca tu nu mai ai o alimentatzie foarte consistenta, si poti sa te imbolnavesti. incearca sa manaci seara salate, si daca poti peste, sau carne de pui la gratar. dar cea mai indicata este carnea alba (fiind pestele ) este foarte buna pentru organism si nici un ingrasatongue

sper ca sfaturile mele sa iti fie de ajutor pupici x.o.x