| cassdavid285 a întrebat:

Salut! Vreau sa va spun ca un prieten de al meu a avut la 15 ani 1.80 și o mers la sala și a consumat proteine și după un an jumate are 1.97, 17 ani, eu vreau să vă spun că am 15 ani am înaltime 1.85 și fac sport pe exerciții de pe telefon ce credeți sa iau și eu proteine sau?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu mananca sanatos CARNE de pasare, vita si porc si vei creste conform mostenirii genetice de la parintii tai, ca amicul ala a avut alta mostenire genetica, de aceea a crescut gigant.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu te supara, dar de ce ai vrea sa ai 2 metri inaltime? laughing Urmaresti asta pentru o anume cariera? Vei avea probleme cu spatele, probleme in a-ti gasi haine potrivite, o prietena etc.

| Sekim a răspuns:

Deja iei proteine din mancare. Pieptul de pui spre exemplu contine aproximativ 20g de proteina per 100g. Aproape toate alimentele contin proteine, cantitatea difera. Nu exista dovezi care sa ne spuna ca proteina in surplus ( mai mult decat are nevoie organismul ) ar influenta cresterea in inaltime, deoarece asta tine strict de genetica. Cresterea organismului este influentata de hormonul somatotrop ( STH ), nu are absolut nicio legatura cu proteine - carbohidrati - grasimi. Pe scurt, prietenul tau nu a crescut in inaltime pentru ca a mers la sala si a consumat alimente corespunzatoare, a crescut in inaltime pentru ca a fost norocos din punct de vedere genetic.

| Trudix21 a răspuns:

Te salut!

Dacă vin și te întreb la ce ajută proteinele nu o să știi să răspunzi, așa că, daca tu mănânci undeva la 350 - 450 g la o masă iar tu dai jos sa zicem undeva la peste 1500 calorii, corpul tău automat are nevoie de proteine. Personal nu îți recomand proteinele pe bază de batoane sau ce se mai găsește astăzi în magazine, îți recomand proteinele să le iei strict din mâncare că, vorbim de un piept de pui sau de un Smoothie. În general corpul uman poate arde până la 4000 de calorii pe zi deci asta ar însemna să ai o bază de proteină cel puțin la 10 ore ( dacă îți faci antrenamente de minim două ori pe zi ).

Sfat: Ca totul să îți fie ok, și mai ales să fii tu bine din punct de vedere medical, poți căuta un medic sportiv ca să îți poți face controale din 3 în 3 luni.

Era să uit, nu te speria cu înălțimea ai doar 15 ani, mai ai timp să te înalți o grămadă, poți să te duci să arunci la un coș de baschet asta te va ajuta să iei în înălțime dacă ții neapărat să mai crești.

Sper ca țe-am fost de folos!