| AndreeaNG a întrebat:

Săptămână trecuta, miercuri mai precis am fost la un salon de piercing în Ploiești si mi-am pus unul în buric, totul a fost ok exceptând faptul ca era rosu ceea ce este normal fiind un loc sensibil. Sambătă dimineață am văzut ca îmi ieșea un lichid gălbui din buric de fapt din gaura de sus a piercing ului m am speriat și m am dus împreună cu prietenul meu la doctor, am aflat ca am făcut o infecție destul de nasoala, îmi ieșea foarte mult puroi, a trebuit sa ma anestezieze și sa îmi bage cu seringa apa oxigenata ca sa îmi scoată tot puroiul, acum sunt bandajata și trebuie sa stau o săptămână asa. Se pare ca cel care mi a făcut piercing ul mi a pus argint, ulterior am aflat ca trebuia pus titan, eu mai am unul
În ureche în cartilajiu făcut im Spania și a fost ok. Trebuia sa îmi pună piercing medicinal, am vorbit cu domnul respectiv și mi a zis ca mi a pus din otel inoxidabil și ca am făcut o alergie puternica la acel material. As mai vrea sa încerc sa îmi fac altul dar nu știu dacă este indicat, mi a zis sa îmi pun teflon sau alt material dar sincer îmi este frica. Daca cineva a avut o experienta asemănătoare și mi ar putea da un sfat. În acest moment locul este inflamat și tare dar din câte am înțeles se va retrage și îmi va rămâne o mica cicatrice.

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Si eu am pierce in buric de vreo 7 luni, din decembrie.Si la mine se inrosise foarte tare, mi se prindea pielea, ma manca si ma ustura ingrozitor.Toata zona in jur era rosie, inflamata, se facea coaja.a fost destul de nasol cam o luna-2.Mie mi-a pus pierce medicinal si dupa o saptamana l-am schimbat eu acasa cu unul din titan.Nu stiu daca ti s-au dat sfaturile corecte cm treuie sa iti ingrijesti pierce-ul, inca din acea zi, dar iti voi spune eu ceea ce trebuie sa faci.Asteapta pana iti trece definitiv inflamatia si nu mai simti nimic.Du-te la salon sa iti faca din nou, doar dupa ce iti trece de tot.Cumpara-ti apa oxigenata neaparat si un unguent pe baza de antibiotic, Baneocin, sau Tetraciclina.Macar de 3 ori pe zi speli bine gaura unde ai pierce-ul cu apa si sapun, te stergi, si pe o bucatica de vata pui apa oxigenata. Tamponezi bine zona, dai din abundenta sa intre si inauntru.Va arata putin ciudat, gen spuma cand te dai, dar nu te speria, vei observa cum se curata zona. Dupa cateva minute aplici unguentul.De fiecare data cand repeti aceste proceduri misti pierce-ul sus-jos ca sa intre bine siinauntru si ca sa nu se prinda pielea.Trebuie sa eviti soarele in zona aceea, statul la plaja si nu umbla cu buricul gol o vreme pentru a preveni o eventuala infectie. Zona este foarte vulnerabila in acest timp, nnu da peste el si nu iti lua inca unulcu lantisor sau modele ca sa nu se agate in haine.Cam dupa o luna-2 eu nu prea a mai avut probleme,ma mai durea parca uneori,dar curatam in fiecare zi cu apa si sapun(inca o fac) si aplici cand crezi ca e nevoie apa oxigenata. Dupa ce treci de,,perioada critica" de vindecare(in buric e zona unde se vindeca cel mai greu) nu vei mai avea probleme deloc,nu roseata,nu mancarimi, nu durere, il misti cum vrei si porti ce modele vrei.Dar, trebuie neaparat sa faci aceste lucruri, asta mi-a recomandat si tipa de la salon, asta am facut si eu si multe persoane care si-au facut.Intotdeauna cand iti cumperi pierce ai grija sa fie din titan sau otel inoxidabil.Succes,ai de tras o vreme cu el pana se vindeca, dar merita!:*