| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

În ultimul timp am început sa îmi cumpăr și eu haine din mall. părerea mea este ca mai bine dau 500 de lei pe o pereche de încălțăminte de calitate decât sa dau 250-300 pe niște incaltari made în Turcia și sa nu mă tina nici măcar un sezon. Am cumpărat acum o luna niște pantofi la 200 de lei dintr-ul magazin cu o imagine cât de cât Bună la noi în oraș și m-au ținut doar o purtare la o nunta.s-a luat,, catifeaua" de pe ei.acum prefer sa dau 350 de lei pe o pereche de pantofi de la zara decât sa arunc banii degeaba pe haine de cacao.voi ce părere aveți? Este o investiție buna sau nu în hainele de firma? Eu sunt foarte încântat de aspectul și de calitatea lor happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Ești cam rău sa știi, ma refer la ultima propoziție...
In primul rând, magazinele din mall nu au neaparat haine de calitate mai buna, doar pentru ca ele sunt mai scumpe. La prețul hainelor se adauga și prețul chiriei care e enorma.
La Zara intr-adevăr am văzut o oarecare calitate, dar sincer din magazine precum Pull&Bear, H&M, Stradivarius chiar nu găsești cine știe ce. Adică mie îmi plac modelele, sunt drăguțe unele, dar in piața găsești materiale mai calitative și la pret mai mic.
Cât despre încălțăminte, la fel, nu poți bagă mâna in foc pentru toate magazinele, e bine sa îți iei încălțăminte de la magazine de încălțăminte, nu de la cele care au și haine și încălțăminte.
Niște magazine foarte accesibile care se găsesc in aproximativ toate mall-urile și pe care ti le recomand sunt Deichmann și CCC.
Repet, faptul ca e scump nu înseamnă neaparat ca e mai bun, de asta trebuie sa studiezi foarte bine magazinele și sa te orientezi.
Eu văzusem niște haine intr-un magazin absolut ridicole, pusesem mâna pe o bluza urâta, era practic plastic ieftin de vedeai și prin ea și care costa 500 lei. Eu nu as da in veci 500 lei pe o bluza, mai ales când e clar ca nu merita nici 25 lei.

9 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

In ceea ce priveste incaltamintea asa e, e mai calitati sa iei ceva de firma in general, dar la haine nu neaparat. Gasesti haine la fel de misto si la un pret de 2 ori mai mic in alte magazine. Am si haine de la firma si haine de la magazine normale si nu am observat nicio diferenta la nimic, nici la spalare.

| BlackRose03 a răspuns:

Eu imi iau incaltaminte cu 50-60-70 lei ok ca aspect, mult mai frumoase ca unele la 300-400 si ma tin si 1-2 ani.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru BlackRose03):

Fix asta am vrut sa zic eu, jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am cumparat 10 perechi de adidasi din mall, nu asta-i important din asta 10 o singura pereche mi s-a rupt este vorba despre nike sb cu care am jucat si fotbal, parerea mea este ca nu conteaza cat dai pe o pereche de adidasi perechea aia a fost 200 de lei si au tinut 2 ani conteaza ce cumperi pana acum am testat : lacoste, nike, adidas, under armour, new balance și claudio conti ( pantofi ) și m-au tinut si sunt foarte rezistente, asta e daca te incalti sport, la pantofi da ai dreptate mai bine iti cumperi ceva eu pe pantofi am dat 140 si sunt de o calitate superioara, nu conteaza de unde iti cumperi haine sau adidasi conteaza calitatea lor si asta se vede dupa ochi oricum esti un baiat destept daca eviti hainele din piata care n-au rezistenta.
P.S tot ce am spus n-a fost lauda a fost ca sa-i demonstrez calitatea produselor.
Mult succes

| Andreeas_Andreeas_1997 explică (pentru anonim_4396):

Înțeleg perfect ce vrei sa spui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci ce vrei cand mergi la cumparaturi cu cardul lui mama sau lui tata care nu tine cont la nimic.

| Victor453 a răspuns:

Babe expirate))) Stii, mai bine alegi incaltaminte mai scumpa si de calitate, deoarece:
1)Vei economisi mult
2)le poti purta mai multe sezoane
3)Se vor tine mai mult timp (nu se va lua vopseaua, nu va cadea talpa etc.)

Răspuns utilizator avertizat
| gabriela2201 a răspuns:

Zara nu e calitate extraordinara, dar sunt mai buni decat de ce spuneai tu. Incearca pe amazon, olx, ebay.Eu recomand Geox cu talpa ortopedica.

| iuliaradu1 a răspuns:

La incaltaminte sunt total de acord, trebuie sa fie calitativa. Restul hainelor nu prea vad rostul sa fie neaparat de firma ca imi place foarte mult sa port diverse lucruri. Adica decat sa imi iau o preche de pantaloni la 300 de lei mai bine imi iau 2-3 si le port in diverse combinatii.

| Andreeas_Andreeas_1997 explică (pentru iuliaradu1):

Cu 150 de lei Îți iei o pereche de pantaloni de la zara de moare lumea happy frumoși și buni.panalonii din comerț costa în jur de 100 de lei și la prima spălare se fac frumoși de zici ca te-ai **** pe tine (vorba vine, înțelegi ce vreau sa spun)

| Vicky01 a răspuns:

Contează sa te uiți când cumperi indiferent de unde sunt produsele și in mall sunt produse de proasta calitate.