| BreakingBad2013 a întrebat:

Salutare tuturor! Stiu ca pare o intrebare banala, dar cum pot scapa definitiv de matreata? De aproximativ 5 ani ma confrunt cu aceasta problema. Nu dati raspunsuri banale va rog, am incercat tot felul de chestii care mai de care mai ciudate: otet, sapun de casa, vestitul Head & Shoulders, sampoane „naturale" cu plante medicinale, tincturi, extracte. Cu toate acestea n-am reusit sa scap de ea, doar pentru 1 zi, maximum 2.

8 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Asta se intampla oriunde? e posibil sa fie de la apa. eu de exemplu am apa de duritate 30% deci foarte dura.
ori e asta ori de la faptul ca pielea capului tau se usuca foarte usor.

eu de exemplu cand am fost plecat din tara nu am mai avut.

as recomanda o analiza la apa, plus o investitie intr-un filtru ceva mai bun.

| alexandra2000ale a răspuns:

Eu inainte ma spalam cu Head & Shoulders cu menta si aveam mereu matreata iar de cand ma spal cu Head & Shoulders cu ulei de migdale nu mai am nimic...eu ti-as recomanda sa incerci Head & Shoulders cu ulei de migdale...acum depinde cum ai scalpul.Pa pa

Funda?

| Tibi45 a răspuns:

Du-te la un magazin cu produse naturiste şi cumpără produsul denumit: "Săpun moale lichid vegetal" de la firma "Hofigal". După spălarea părului cu acest produs (conform indicaţiilor anexate), părul va fi clătit cu apă curată, apoi urmează o nouă clătire cu un ceai mai concentrat de "coada calului" (la 1 litru de apă se pune una lingură de supă plină vârf, cu această plantă).
După uscarea părului se dă cu produsul "ChelStop" tot de la firma "Hofigal", conform indicaţiilor însoţitoare.
Mătreţa va dispare, părul se va regenera şi numai cade, iar procesul de încărunţire încetineşte. Mare bucurie, mare! Succes şi sănătate.

| xAliya a răspuns:

Saponul Nizoral sau samponul Dercos de la Vichy incearca sa nu te speli cu apa fierbinte.Head&Shoulders este un sampon destul de agresiv si nu face altceva decat sa usuce pielea capului, uleiul de cocos aplicat peste pe scalp da rezulatate foarte bune insa trebuie lasat sa actioneze peste noapte sau macar 5-6 ore si aplicat de 2 ori pe saptamana.Incearca nu ai nimic de pierdut, uleiul il gasesti la plafar si costa in jur de 20-30 de lei se curata usor din par, samponezi de 2 ori si gata.

| BreakingBad2013 explică:

O sa incerc cateva dintre solutiile propuse si revin cu rezultatele. Multumesc tuturor pentru sfaturi, as vrea sa dau funda la toata lumea...

| Infinity098 a răspuns:

Deci, crede-ma, chestia asta chiar merge. Incearc-o si daca functioneaza, e alegerea ta daca imi dai funda sau nu.
In primul rand, trebuie sa iti cumperi un sampon anti-matreata de la Nivea.
Dupa care, i-a vreo 2 pastile de aspirina. Farama aspirina bine, bine intr-o hartie, dupa care introdu praful acela in sampon. Agita foarte bine recipientul, si VOILA. happy Esti gata.
Rezultatele, sunt foarte probabil sa apara chiar de la prima spalare, asa mi s-a intamplat si mie.
Funda?

| Alexandra_Andrei_1990 a răspuns:

Consulta un medic, exista o gramada de remedii "babesti " dar in unele cazuri ar trebui sa consulti un medic, iti poate da un raspuns clar la aceasta problema. parerea mea ( tunde parul zero )

| reduceri a răspuns:

Nu schimba samponul, fa dus in fiecare dimineata, nu te pieptana imediat dupa dus ci asteapta sa se usuce bine parul, mananca multe fructe plus un supliment de calciu si magneziu.