| Xixi a întrebat:

hei TPU am o tema la biologie. nicidecum nu o pot memora. ce as putea face ca sa invat mai repede. help me plizz.sad FUNDA

16 răspunsuri:
| ladybug17 a răspuns:

Buna naty! eu de obicei, cand invat o fac vizual, copii din nou lectia pe o foaie, mai restrans ca sa o pot memora mai bine. Dupa care cu un marker evidentiator subliniez pasajele mai importante. Apoi incep sa citesc de cateva ori, pana retin ceva ceva.Acum depinde si de tine, cat de mult te concetrezi asupra lectiei, si cat de mult iti place biologia (eu nu prea o iubescbig grin). Incearca aceasta metoda, daca ai mai incercat-o, imi pare rau... Spor la invatat!

| Innovation a răspuns:

Pai,opresti toate alea si televizor si calculator,muzica tot,trebuie sa fie liniste in casa.Te pui in pat,pe canapea sau pe scaun,unde ti se pare tie mai confortabil, dar sa nu adormi rolling on the floor, si incepi sa inveti.Cu siguranta o vei memora. Daca nu ai putut sa o inveti chiar bine mai inveti in pauze daca nu ai prima ora biologie.Bafta!

| Ciprian a răspuns:

Concentreaza-te. Nu te gandi la nimic altceva si vei reusi.

| LemonCandy a răspuns:

Farmacie! Intreaba de memo plus. Mereu cand am test i-au si imi e de folos!winking
Sper ca te-am ajutat :-xx

| Catutzaaa a răspuns:

...Heii...Eu acum " Invat" la biologie.Nu poth sa retzin nimic, am inkerkat multe metode si de abia acum mi-am dat seama. Nu trebuie sa invetzy ceva doar ptk trebuie. Trebuie sa vrei.Nu trebuie sa te simti obligat, asa nu vei retine nimic.Cand citesti lectia trebuie sa gandesti logic ce scrie.De exemplu eu invat despre bacterii si e chiar naspha ceh trebuie sa invat, dar atunci cand citesc ma gandesc ca eu acele lucruri le stiam deja dar nu le stiam dupa denumiri si categorii.Nu trebuie sa stii totul cuvant cu cuvant.Cand te va asculta trebuie sa spui in modul " simplu " si sa spui asa cum gandesti si cum iti imaginezi. Incearca sa te mai documentezi despre ce inveti si pe google si vei vedea ca acolo sunt explicatiile altfel si vei vedea ca nu este asa greu.
Succes!
Pa-Pa!

fundita?puppy dog eyes

| MissDi a răspuns:

O citesti incontinu cu voce tare

| MasQueNada a răspuns:

Scoate ideile principale. Fa niste scheme care sa contina cuvintele cheie ale lectiei. Citeste foarte atenta, in liniste deplina, de cateva ori lectia. Ai sa vezi ca o sa reusesti sa retii.

Pe mine ma ajuta de exemplu daca-mi propun sa stau un anumit timp (jumatatate de ora, o ora) atenta numai la ce am de invatat si daca rescriu rezumatul/schema pe care o fac.

| FeelsLIKEmusique a răspuns:

Eu invat in scris, adica iau esentialul sil scriu pe o foaie o data de 2 ori. depinde de ce fel de memorie ai. noi am facut despre asta la scoala in a 8-a! eu am memoria auditiva si merge. Bft!

| Roxii_5109 a răspuns:

Incearca sa dormi o ora sau 2. vei adormi tarziu. incearca sa te trezesti pe la 3 am. eu asa fac cand nu pot invata. si functioneaza. pentru mine. poti incerca happy

| QueenD009 a răspuns:

Citesteo de multe ori fi atenta si sigur ai sa retii°°°°°°

| Byanka26 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel dar te sfatuiesc sa te trezesti dimineata mai repede cu o jumatate de ora sau chiar cu o ora si sa inveti atunci pentru ca dimineata mintea ta este mai limpede si inveti mai repede.Eu asa fac si daca ma asculta sau dau test eu stiu mai bine. Sper ca te-a ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand am o lectie si nu o pot invata incerc sa fac o melodie si ma inregisrtez.Ascult de cate ori e nevoie si o bag la cap big grin>
Sper ca te-am ajutat :X.

| Alexandrup a răspuns:

Ia un memoplus...e foarte bun! funda

| Leilockheart a răspuns:

Asterne in scris un plan si aloca timp fiecarui lucru pe care il ai de invatat. Nu te abate de la programul stabilit. Asha ca ia hotararea de a nu te lasa distrasa de nimic pana nu ti le termini.

Mai poti face asa : imparte tot ce ai de inavat in mai multe parti mai mici, apoi citeste-o pe fiecare incet si fa idei si mai mici, usor de memorat.

cand simti ca nu te mai poti concentra, fa o scurta pauza happy.

app., in cazul in care nu reusesti sa retii o anumita fraza sau un cuv. citeste si repeta de 3 ori cu voce tare, apoi noteaza de cateva ori in caiet pana o retii, in acest fel mintea se va obisnui cu aceea informatie si o poate retine mai usor.

succes si spor la invatat :*

| MaryahMaraia a răspuns:

Naty, depinde ce clasa esti?:d

| dyana_9922 a răspuns:

Pai in primul rand iti trebuie sa mananci ceva bogat in fier cel mai bine mananca ceva carne de care o fi si te va ajuta la invatat si cand inveti nu trebuie sa-ti fie foame sau sete sa fie liniste deplina si asa iti vei auzi gandurile dac nu poti asa citeste cu voce tare de mai multeori si cu atentie lectia respectiva sunt convinsa ca va merge mai multe pers. fac asa si pot invata rapid.,