| Gabriel2424 a întrebat:

Stie cineva cum pot scapa de punctele negre de pe nas? Am incercat multe creme, gen pure active 3 in 1, pliculet cu argila, creme de fata cu miere si scortisoara, stie cineva vreun remediu bun în afara de a merge la un salon specializat?

5 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Sunt acele benzi speciale. Din rădăcină ți le trage, rămâne pe bandă o înălțime de 1 cm. Eu așa am scăpat.

| Răzvi42 a răspuns (pentru Sara2):

Cum le zice si unde se gasesc?

| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa scoti punctele negre de pe nas nu pui creme, fiindca le infunzi porii si mai rau.

Iti recomand o curatare mecanica acasa, care nu te costa nimic, dar scoate toate punctele negre si impuritatile din porii tenului:
- apa calduta
- sapun
- 2 linguri de malai

Se clabubesc mainile fi fata cu apa calda si sapun si apoi se introdu degetele in malai.
Se pun pe frunte si se maseaza usor in cerc, coborand incet-incet spre tample, nas, baza nasului, pomentii fetei, gura, in jurul gurii, barbaia si gatul.
Daca s-a terminat malaiul de pe degete, faci clabuc din nou pe maini si introduci din nou degetele in malai, urmand sa cureti fata, de unde ai ramas.
Dupa ce ai terminat, clatesti fata cu apa calduta si stergi f usor cu un prosop curat si pufos.
Atentie, nu da cu clabuc si malai pe pleoapele ochilor sau in jurul ochilor, fiindca pielea este foarte subtire si te ranesti.

Aceasta curatare mecanica cu clabuc si malai, poate curata si pielea de pe corp, lasand-o frumoasa si perfect curata.

| zurick a răspuns:

Acid salicilic. Doar noaptea aplicat ( începi treptat, o data pe săptămână pentru început, după de 2 ori pe săpt poate fi ok ) Ah și in timpul zilei folosește spf

| Katoky a răspuns:

Hello!
Înainte de toate măștile trebuie să te asiguri că ai grijă de tenul tău, demachiere/curățarea tenului dimineața-seara. Să folosești produse pentru tenul gras (acid salicilic, acid mandelic) care au proprietăți exfoliante și de a stopa excesul de sebum.