| mjhtonight a întrebat:

Stie cineva un tratament eficient pentru matreata?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Tratamente naturiste pentru mătreaţă
Hidratarea cu uleiuri pentru pielea uscată şi dermatita seboreică. Uleiurile vegetale sunt un bun hidratantşi ajută la calmarea pielii, deci se potrivesc şi pielii iritate, mai ales că sunt naturale, lipsite de iritanţi şi nu pot înrăutăţi problema.
Uleiurile se folosesc sub formă de mască – se aplică pe părul uscat sau umed, se masează bine pe tot scalpul şi se lasă câteva ore sau peste noapte. Fac bine şi scalpului, şi părului. Dacă ai dermatită seboreică, poţi să foloseşti aşa-numitele uleiuri uscate: ulei din sâmburi de struguri, germeni de grâu sau jojoba.
Aspirină pentru pielea iritată. Ca să calmezi iritaţiile pielii cu dermatită seboreică, foloseşte o mască din aspirină pisată şi ceai de muşeţel. Ai nevoie de patru aspirine şi două linguri de ceai foarte concentrat, iar combinaţia trebuie să o aplici pe scalp şi să o laşi aproximativ o oră. De asemenea, poţi pune câteva aspirine în şamponul tău.
Oţet pentru mătreaţa provocată de malassezia. Dacă nu ai pielea uscată şi nici grasă, oţetul este un bun tratament pentru mătreaţă fiindcă are efect antifungic. Amestecă patru linguri de oţet cu jumătate de litru de apă şi clăteşte părul cu acest amestec. Ţine cont că acest tratament este destul de iritant pentru piele, deci dacă ai dermatită seboreică nu trebuie să-l încerci.
Bicarbonat de sodiu pentru un scalp sănătos. Tot mai multe pasionate de beauty sunt dispuse să încerce o nouă metodă de spălare a părului numită "no poo", care înlocuieşte şamponul cu bicarbonat de sodiu. Acesta are proprietpţi antifungice, deci este eficient în mătreaţa provocată de malassezia, dar în acelaşi timp este foarte bând cu pielea. Faţă de şampon care poate să usuce foarte tare scalpul, iritându-l şi făcându-l să producă sebum şi mai mult.

Sursa: http://www.unica.ro/articol/tratamente-naturiste-matreata-37286

1 răspuns:
| Leerix a răspuns:

Poti incerca samponul si balsamul de la Syoss impotriva matretii, sunt foarte eficiente. http://i1127.photobucket.com/......ontrol.png