| amalia_9143 a întrebat:

Stiti ceva cura de slabire pe termen lung? Vreau sa slabesc maxim 10kg.

4 răspunsuri:
| dillyx a răspuns:

Eu am inceput din iarna 'o cura' care mai de fapt este un regim sanatos de alimentatie si am slabit in 5 luni 10 kg. Aveam trei tipuri de alimente: La liber, Cantarite, Interzise.

La liber: - carne slaba (pui: piept sau pulpe, peste alb) la gratar, cuptor, fiert, abur
- legume (fara fasole alba, mazare, sfecla rosie)
- ceai, cafea cu zaharina

Cantarite: - paine (150g/zi - uscata) sau mamaliga(200g/zi)
- 1 ou pe zi
- cartofi/orez (150g/zi)
- iaurt (200ml/zi)
- fructe (300g/zi) banane, mere, kiwi, citrice

Interzise: - produse patiserie, cofetarie
- bauturi racoritoare, alcoolice
- unt, smantana, margarina
- fructe dulci (pere, prune, struguri, pepene)
- paste

Aveam 5 mese pe zi:
Dimineata (7-8) - iaurt/ou, branza dulce, fructe, paine
Gustare (10-11) - fructe
Pranz (1-2) - supe, salate, legume, gratar
Gustare (5) - salate
Seara (7-8) -carne, fructe

Meniul poate fi combinat cum doresti, de mare ajutor ar fi sosurile light din iaurt cu condimente sau branza, zeama de lamaie care sunt o garnitura excelenta pentru legume si gratar. Ceaiul de fructe de padure este un inlocuitor excelent pentru suc. Cat despre desert salata de fructe este ideala, eu chiar am inventat un dressing din iaurt, scortisoara si zaharina care impreuna cu fructele este delicios.

| dillyx a răspuns:

Inca ceva informatii vitale: ai multa vointa. In prima luna este groaznic, simti o lipsa mare si esti mai tot timpul indispusa. Daca treci de prima luna in care slabesti cel mai mult, ai toate sansele sa reusesti. Dupa chiar te vei obisnui cu modul acesta de viata. Ar fi foarte bine daca ai sustinerea celor dragi, este un mare plus!
Dupa cateva luni stagnezi, si tinzi sa nu mai dai jos nici macar un gram. Eu de ex de 2 luni nu am mai dat jos nici un kilogram, ba chiar m`am luptat sa ma mentin urmand in continuare regimul, si de curand am inceput iar sa slabesc.

Atunci cand poftesti la ceva daca poti sa te abtii este excelent. Daca nu e ok sa gusti odata, dar sa nu faci un obicei din asta pentru ca te furi pe tine. Inca ceva ciocolata este inamicul nr 1. eu sunt (am fost) tot timpul o iubitoare de ciocolata. Insa un pas gresit si pui la loc ce ai muncit o luna sa dai jos in doar o zi. Doar o tableta de ciocolata(2000 kcal) face cat 4 BicMC. De preferat daca poftesti ceva dulce, poti scapa la un pahar de suc, chiar si cola ( care are doar in jur de 50 kcal).
Puneti niste date limita, preamiaza-te cu ceva placut de fiecare data cand reusesti sa mai dai jos kilograme. Iti garantez ca satisfactia pe care o sa o ai atunci cand hainele o sa iti ramana mari merita tot efortul. Si chiat daca tu nu iti dai seama ca slabesti, altii sigur vor observa!

Mult succes si vointa iti doresc :*!