| Den1sa a întrebat:

Stiti ceva tratamente, masti de fata, metode de a scapa de roseata de pe fata, in special zona nasului?

3 răspunsuri:
| REMiXPaLTaLK a răspuns:

De multe ori roseata din zona nasului este cauzata de nas infundat care poate fi infundat partial cu mucozitati de culoare alb-galbuie care au la baza o infectie nazala sau de mici cheaguri de sange uscate care apar de multe ori din cauza unei iritatii interne de la praf, anumite particule din aer trase prin inspiratie care irita zona nazala interioara. In prima faza metoda simpla de verifiare a respiratiei-si-inspiratiei pe nas este asta: se apasa cu un deget o nara si se fac inspirari-respirari pe cealalta nara libera, si apoi invers cu cealata nara - daca pe ambele nari respiratia are un jet puternic si nu se aud mici fasuri ca un fel de sueraturi atunci nasul nu este infundat in zona acelei nari - in caz contrar daca jetul prin expiratie nu este lejer si puternic atunci zona acelei nari este infundata partial si trebuie curatita. Curatirea se poate face si acasa in baie, cu degetul mic de la mana care trebuie sa aiba unghia taiata scurt de tot si pilite asperitatile dupa taiere ca sa nu irite nara - apoi se pune putin spirt pe degetul mic de la mana se lasa putin sa se usuce si usor se impinge degetul in nara treptat spre zona nazala - sinus spre cealata nara = narile dupa cum se stie comunica intre ele pintr-un canal-orificiu la sinusuri sus - e posibil sa simti ca e ceva tare acolo ca un cheag sau ceva mucozitati - cu degetul ele se vor desprinde - sufli apoi nasul si o sa vezi ca in chiveta or sa apara ceva mucozitati cu putin sange = este normal si aceasta modalitate este eficienta zilnic dimineata si seara inainte de culcare pentru a avea un nas curat si o respiratie-inspiratie lejera. Cu servetele umede pe baza de alcool se pot dezinfecta narile si zona nasului. Infundarea nasului produce de obicei acea roseata din zona nasului de pe fata care poate fi o zona mica doar in dreptul nasului sau putin mai extinsa pe fata. Remediu este simplu in timp in 3 etape: 1. despundarea nasului cum am specificat mai sus. 2. Curatarea-dezinfectarea zonei des cu servetele umede pe baza de alcool. 3. Zona nasului si a fetei locale din jurul nasului se unge cu alifii pe baza de Arnica, alifii de castane cu propolis sau aliffi galbenele cu propolis - Arnica si Galbenele isi fac efectul ceva mai repede in indepartarea rosetei de pe piele iar alifile pe baza de castane putin mai lent ele avand si rolul de a hrani pielea prin pori si a o tine neteda fara riduri. Seara, inainte de culcare zona nasului nu trebuie sa fie unsa cu alifii ci doar degresata cu servetele umede pe baza de alcool. Cremele se dau doar pe timp de zi. Roseata dispare si se v-a vedea asta cam dupa o saptamana iar in maxim 2 saptamani e disparuta. Daca in zona nasului sunt puncte de grasimi de culoare inchisa spre maroniu-negru - acestea se strang cu unghiile de la degete-mana si se strorc pana iese tot. Pielea din zona nasului ca si concluzie finala trebuie sa respire, sa fie degesata si tratata cu alifii ca sa asi revina la normal. Metoda cu creme este valabila si in alte zone ale corpului unde apar roseti sau zone de piele uscata si incretita cu mici umflaturi.

| Den1sa explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Nu e roseata de la nas infundat, oricum ms pentru raspuns

| margota a răspuns:

Recomand crema Apidermin cu lăptisor de matca! Se găsește la plafar și este extraordinar de buna pentru multe afecțiuni ale tenului și pentru îngrijirea zilnică de asemenea! O folosesc de 3 luni și nu mai doresc sa o schimb niciodată!