| jane24 a întrebat:

Un tratament bun cu ulei de ricin pentru par?

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu folosesc o masca de par cu un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), cateva picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul. Apoi aplici un balsam.
Masca se aplica cam o data la 2-4 saptamani, iti regenereaza parul.

| oana1 a răspuns:

Masca de par cu ulei de ricin si coniac

Te surprinde combinatia? Atunci ar trebui sa stii ca bautura alcoolica are un efect tonic asupra scalpului, stimuleaza circulatia sangelui, fortifica foliculii si contribuie la incetinirea caderii parului in sezonul rece. In combinatie cu uleiul de ricin, coniacul isi dubleaza beneficiile. Iata de ce ingrediente ai nevoie:

- jumatate de ceasca de ulei de ricin
- 3 linguri de coniac (daca nu ai, poti folosi votca)
- 1 ou

Bate intai ouale, apoi adauga uleiul si coniacul. Poti aplica masca fie cu degetele, fie cu o perie pentru vopsirea parului. Dupa 1-2 ore, o poti clati cu apa calduta, apoi este nevoie de o samponare.