| Sara2 a întrebat:

Vreau sa ma epilez cu benzi de ceara pe picioare, am incercat in seara asta o fasie, se ia foarte bine dar ma ustura si ma doare de imi vine sa urlu pana la cer, e normal sa doara asa? am firul foarte gros si negru pentru ca m-am epilat 10-11 ani numai cu bic-ul, se poate atenua cumva durerea pe timpul epilarii?

3 răspunsuri:
| DiamondShine a răspuns:

Pe timpul epilarii nu... dupa insa, da, cu ulei de masline sau crema puternic hidratanta.Sa foloseste epilatorul, eu asta fac.

| Laura927 a răspuns:

Da doare ca naiba, dar știi ce tu dacă ai firul de par gros o sa iti crească mult mai rar si in mai mult timp decât dacă ai avea parul subțire, nu știu de ce nu m-a întreba.( eu am parul suptire si pufos pe lângă prietena mea care are parul aspru si ne facem amândouă in același timp si ei ii creste mult mai greu)
In legătura cu durerea sad, sincer nu folosi creme sau mai știu eu ce înainte, doar spală zona care vrei sa o epilezi cu apa fierbinte pentru 10 minute, parul se va înmuia puțin si pielea nu va opune rezistența atat de mult.
După asigurate ca folosești un gel antibacterian ca sa nu te infectezi, iar după 2 zile poti pune o crema hidratanta cu vitamina E.
O sa ai bubite mici roșii dar iti vor trece stai linistita.
Bafta sinu uita ca in timp o sa te obișnuiești cu durerea.din cand in cand sa te mai epilezi si cu bic-ul așa nu ramân fire de par ascunse in piele si fa exfoliere cu tarate de grâu ( te freci pe corp cu ele înainte sa te clatesti, scot firele de par din piele si iti lăsa pielea ft catifelata)

| Iunona a răspuns:

Daca te doare tare ia de la farmacie o sticluta de xilina, pune-o in apa si tine 5-10 minute picioarele in ea. E normal sa te doara asa ai firul foarte gros, dupa epilari repetate cu ceara se va subtia si nu te va mai durea.