| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma ingras mancand sanatos dar ce e sanatos?

6 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

In ziua de azi aproape nimic nu mai este sanatos

| Baby a răspuns:

Depinde de metabolism dar nu prea sunt sanse... eu zic sa lasi timpu sa treaca si n-o sa mai fie asta o problema

| Bibu_2231 a răspuns:

Auzim deseori de la doamne si domnisoare cat de dificila este pierderea in greutate, dar si cat de usor se realizeaza acumularea de kilograme. Asa sa fie oare?

De cele mai multe ori, kilogramele in plus par sa traga tocmai la persoanele care nu le doresc. Paradoxal, cu cat vrei mai mult sa slabesti, cu atat parca fiecare lingurita de mancare pare sa isi gaseasca locul pe coapse ori burtica. Se intampla, asa cum ar spune multe dintre noi, ingrasarea cu aer. Si atunci domnisoarele triste din cauza kilogramelor se uita cu invidie la urmasele unei Eve silfidice.

A fi slab sau foarte slab nu este un avantaj si nici o bucurie. Si, mai mult, nu este deloc mai sanatos decat a avea cateva kilograme in plus.

Ce inseamna a fi slab?

Subponderabilitatea a fost definita de medici drept un raport greutate/inaltime sub 18. 5, BMI ce reprezinta raportul intre masa (in kg) si inaltime la patrat (in metri). Asadar, nu orice persoana pe care o catalogam drept slaba este cu adevarat subponderala, ci poate avea o greutate doar putin peste cea recomandata pentru inaltimea sa.

Isi doresc femeile sa se ingrase?

Desi poate parea ciudat, exista destule femei care isi doresc sa se ingrase. Indiferent ca vorbim de cateva kilograme sau chiar de zeci de kilograme, doamne si domnisoare din intreaga lume incearca din rasputeri sa atinga o greutate cat mai apropiata idealului lor.

Cum ma ingras?

Daca pentru a pierde kilograme este nevoie mai de un stil de viata sanatos, un regim alimentar cu putine calorii si activitate fizica moderata sau intensa, si celor care isi doresc sa se ingrase le sunt recomandate cateva elemente esentiale:

- alimentatie sanatoasa, fara prajeli si excese,
- activitate fizica,
- suplimente alimentare, doar sub supravegherea medicului sau nutritionistului!

Am cunoscut candva persoane care se plangeau ca nu se ingrasa, cu toate ca fac exact opusul recomandarilor pentru slabire - mananca 2 mese pe zi, dintre care una seara tarziu, consuma multa paine si au renuntat la sport. Pe langa faptul ca nu acumulau kilogramele dorite, aceste doamne se plangeau tot mai mult de dureri stomacale si aparitia celulitei, vertijuri si stare generala proasta. Cu toate acestea, nici macar in acele momente nu apelau la medic.

Inainte de a incepe un astfel de regim de ingrasare, testele medicale sunt obligatorii. In plus, medicul va putea identifica adevarata cauza a subponderabilitatii - factorul genetic, de mediu, prezenta viermilor intestinali, hipertiroidie, hiperactivitate, tulburari alimentare, etc.

In functie de recomandarile medicului, se poate interveni asupra metabolismului si cu o serie de produse farmaceutice sau naturiste, in paralel cu o dieta pentru ingrasare.

In ceea ce priveste alimentatia, se recomanda pe cat posibil:

- carne de miel fiarta sau la gratar,
- carne de porc la gratar,
- carne de vaca la gratar,
- hering, macrou,
- parizer, salam de vara,
- piure de cartofi, catorfi fierti,
- paste fainoase,
- ciorba de vaca, supa cu fidea,
- oua fierte,
- smantana, unt, lapte, branza,
- banane, struguri,
- paine integrala,
- compot.
Fundiţă?batting eyelashes

| spyceygirl a răspuns:

Foarte bun gand iti trece prin minte:acela de a te ingrasa mancand sanatos...in primul rand consuma unt, este cel imi bun, untul intins pe paine si cu miere=p~yammy.(eu mananc chiardaca am nevoie sa slabesc), daca nu iti place mierea mananca cu gem(dar mai sanatoasa este mierea), asta la micul dejun alaturi de o cana de lapte gras)-de preferat de la taraaa, sau iaurt, in alte zile la micul dejun poti consuma cremvursti, branza de vaca(foarte multaaaa.iti asigura calciul in organism).
Pranzul, pentru a te ingrasa trebuie sa fie alcatuit din trei feluri:ciorbeee, carne(la gratar, fiarta, cu garnitura de cartofi natur sau frantuzesti(adica cu branza razuita pe deasupra, nu-i mare lucru)rolling on the floor, sau orez cu carne(din acela gras cum face mamina din pasare de curtesmugsmug)si deseert(gogosi, dar mai multe nu una 2rolling on the floor, placinte cu branza, mere, prajiturihappy. aa si am uitat delicioasele clatiteee cu diferite umpluturi=p~

cina-aproape ca micul dejun + compoturi.

Bafta! pentru alte sfaturi trimite mesajhappy

| RUMBURAK a răspuns:

Sanatos este tot ceea ce nu contine zahar, sare si grasimi in exces.fructele si legumele.pastele te vor ajuta sa te ingrasi si sunt sanatoase.sa nu cazi in capcana de a manca orice porcari de dragul de a pune niste chile in plus.kg in plus aduc automat dupa ele hipertensiune, diabet, probleme circulatori si un aspect inestetic.simte-te bine in pielea ta. bafta.

| zhuzhu a răspuns:

Da e si depinde de fiecare cum e.si eu vreau sa ma ingras si nu reusesc. dar fiecare e frumos in felul lui, inghetata iar e buna pentru a te ingrasa.multe legume si fructe proaspete, si ce e important sa mananci la ore fixe