| aisha01eu a întrebat:

Am luat Bacul (medie 9.51) si am fost admisa la Universitatea din Strasbourg, Franta. Ideea e ca nu vreau sa ma duc si vreau sa dau in tara. Mi-am ales Universitatea Babes Bolyai din Cluj. Credeti ca este o alegere buna? Ce ati face daca ati fi in locul meu? Stiu ca decizia trebuie sa o iau singura, dar mi-ar placea sa aud si parerile voastre. Se face scoala la Cluj (Facultatea de Stinte Economice si Gestiunea Afacerilor) sau e mai bine la ASE Bucuresti?

13 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Mai bine te duci in franta, ai mai multe sanse de reusita cu o facultate de acolo, chiar daca te hotarasti sa te intorci in tara sau nu, bafta

| blackwidow a răspuns:

Daca as fi in locul tau, as pleca si acum din tara. Nu rata o asemenea sansa. Daca dupa un an consideri ca ti-e prea greu acolo(din diverse motive) vii inapoi si dai aici la o facultate. Nu „pierzi" decat un an...
Ai luat bacul cu o asemenea medie si tu vrei sa dai la ASE? In legatura cu clujul, dupa parerea mea(sunt din bucuresti) aproape oriunde in tara se face scoala mai bine si mai multa decat in bucuresti. Iti recomand cel mai mult centrul, nordul si nord vestul tarii in alegerea unei facultati. Bafta multa si drum bun daca te hotarasti sa pleci. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu intru de la toamna la liceu si va trebui sa ma chinui sa invat bine pentru a putea pleca din tara, si tu care ai luat BAC-ul cu 9.51 vrei sa ramai in tara?! Mare greseala faci ( parerea mea). Eu as pleca imediat. Am un var care a terminat facultatea de media din cadrul universitatii Westminster, Anglia, si cand a plecat, a plecat cu gandul sa se intoarca in tara, dar acum nu mai vrea.
Ai mai multe sanse in strainatate decat aici. In Germania un economist castiga in jur de 5000 de euro.
Si daca vrei neaparat sa stai in abisul asta din care nu o sa mai scapam...mai bine du-te la ASE Bucuresti.

| shtephie a răspuns:

Felicitari :X Eu as merge in Franta :X E visul meu :X

| Melinda1219 a răspuns:

Ce ai ales in final?

| aisha01eu explică (pentru Melinda1219):

Am ramas in tara. Acum am trecut anul 3 la Univ. Politehnica, sectia de Calculatoare din cadrul Facultatii de Inginerie in Limbi Straine. Nu am fost pregatita si nici nu aveam banii necesari. O sa aplic la un master in strainatate probabil, am capatat mai mult curaj si sunt mai informata.

| Melinda1219 a răspuns (pentru aisha01eu):

Stai la camin sau in gazda? eu acum am trecut anul 1 si as vrea sa stiu mai multe lucruri despre camine

| aisha01eu explică (pentru Melinda1219):

Eu stau in gazda, nu am stat in camin. Acum depinde, am fost pe la colege. Sunt conditii mai bune sau mai ok. In P10 de exemplu unde am fost eu in vizita, sunt 4 fete in camera (dar pe modul sunt 2 camere, una de fete, una de baieti) si au baie proprie. In ce camin stai?

| Melinda1219 a răspuns (pentru aisha01eu):

Pai eu sunt la universitate si am trecut acolo grozavesti..acum sa vedem

| aisha01eu explică (pentru Melinda1219):

Multa bafta! Si daca nu iti place sau ceva, poti sa iti cauti chirie sau un camin privat/camera mai buna etc. LA Politehnica sunt ok din cate am inteles cele de la LEU (unde este Electronica repartizata), insa nu am fost. Si nici la cele de la Grozavesti nu am fost.

| Catalyna306 a răspuns:

As alege facultatea de la Cluj.Are cu siguranta mai mult prestigiu decat Ase-ul din Bucuresti

| Trotinetă a răspuns:

Eu?
FRANTA cu singuranta!

| andreea_6763 a răspuns:

De ce sa nu te duci?! Ai o opotunitate unica pe care vrei s-o ratezi.E pacat, sincer...Nu te lasa coplesita de gandul ca nu te vei descurca,ca-ti va fi foarte greu,ca,poate, nu te vei adapta etc.Du-te, incearca! Mai bine sa regreti ca te-ai dus decat sa-ti refuzi din start aceasta oportunitate! Multa bafta!