| Maruta_Adrian_1994 a întrebat:

Am o intrebare serioasa: se merita sau nu sa dau la Scoala de Pregatire a Agentilor Politiei de Frontiera "Avram Iancu" Oradea? Nu cred ca as avea dificultati la admitere deoarece sport am facut dintodeauna si de performanta 1 an, iar la engleza ma descurc foarte bine. Dar ceea ce nu stiu ii daca merita sau nu sa ma inscriu, nu vreau sa ma inscriu si dupa aia sa nu imi placa pentru ca ar trebui sa platesc bani grei ca sa pot renunta. Daca ar putea vorbi un politist de frontiera ar fi super, multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| andreifals a răspuns:

Dintre toate scolile de subofiteri din tara, scoala de la Oradea este de departe cea mai indicata. Conditiile de cazare sunt excelente ( doi in camera), cu profesorii te intelegi usor. Ca sa nu mai zic de o intreaga gama de "activitati extrascolare" pe care le poti desfasura.
Am terminat la Oradea nu demult si iti recomand cu toata seriozitatea aceasta scoala. Bineinteles, asta daca nu cumva vrei sa te faci ofiter si sa dai la Academie.
Daca o sa-ti placa tie sau nu, asta este alta poveste. Ce pot sa-ti spun sigur, este ca din toti cei care am intrat initial, nici unul nu a renuntat.
Dupa ce iesi o sa fii probabil dezamagit de anumite aspecte ale "sistemului", dar asta e... pana la urma castigi 2000 si ceva de lei pe luna, bani care iti asigura o oarecare decenta.
Daca ai aspiratii de genul "vreau sa ies din scoala si intr-un an sa-mi fac casa", atunci iti zic sa nu-ti faci iluzii.
Per ansamblu, serviciul nu este deosebit de stresant (depinde si de locul in care prinzi dupa terminarea scolii), iar satisfactiile depind de modul in care te raportezi la munca pe care o prestezi.

| Maruta_Adrian_1994 explică (pentru andreifals):

Multumesc pentru raspunsul tau! Daca ai un cont pe facebook sau ID de messenger unde as putea sa te intreb mai multe ar fi super :-) daca esti de acord lasa-mi te rog facebook'ul sau ID'ul tau, Mersi! Mi-ai dat curaj. am sa incerc!

| andreifals a răspuns (pentru Maruta_Adrian_1994):

De unde esti? pot sa-ti dau un id de mess, ca pe fb nu stau

| Maruta_Adrian_1994 explică (pentru andreifals):

Sunt din Oradea, sunt foarte aproape de Scoala de fapt.

| Maruta_Adrian_1994 explică (pentru andreifals):

Din Oradea sunt, stau aproape de scoala, am si fost de 2 ori sa ma interesez acolo, dar parca aveam nevoie de mai multa informatie si de altundeva.

| andreifals a răspuns (pentru Maruta_Adrian_1994):

Aha, esti din zona..pai asta este si mai bine, pentru ca o sa poti sa stai in afara unitatii in timpul scolii

| Maruta_Adrian_1994 explică (pentru andreifals):

Da, suna bine, decat sa stau în cămin. mai bine acasă happy as mai vrea sa te întreb unele lucruri dacă nu te superi, dacă nu vrei ii total ok. Asta-i id-ul meu Maruta_Adrian.

| andreifals a răspuns (pentru Maruta_Adrian_1994):

Ok, vb seara, dupa 21. da tu add la andrey_chris2

9 răspunsuri:
| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Eu zic ca alegerea asta sa o faci tu singur si nu pe sfaturile altora. oricum se merita..am un var care lucreaza la politia de frontiera si castiga si bine si am inteles ca nu este o munca foarte solicitant..deci alegera iti apartine.

| ValentinCN a răspuns:

Iata de exemplu cu ce se ocupa functionarii de la vama --> http://drept-md.com/cu-ce-se-ocupa-functionarii-de-stat-la-vama/