| mariaavon a întrebat:

Am si eu cateva intrebari referitoare la contractul de munca? daca nu am experienta? nu pot sa am trecut salariul minim pe economie in contract? nu se mai trece in cartea de munca 'muncitor necalificat'? si de ce trebuie sa imi platesc eu personal impozitul sau sa mi-i opreasca din salariu, daca eu m-am angajat ca sa iau un salariu, Este normal si legal sa lucrez 16 ore pe zi si a doua zii sa o am libera, daca in contractul meu scrie "Program de 4 ore si Salariul de 250lei? Unde pot sa ma interesez de cartea de munca, bineinteles daca am? fiindca nu stiu daca am, si unde pot sa fac o plangere?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Te poti informa la ITM judetean( inspectoratul teritorial de munca) unde angajatorii sunt obligati sa depuna, in format electronic atat "registrul general de evidenta a salariatilor "cat si "declaratiile fiscale lunare". Aici poti afla daca contractul tau de munca este inregistrat legal de catre angajator si daca acel contract respecta legislatia muncii( de alfel, ar fi trebuit sa primesti un exemplar, vizat de ITM, din contractul de munca semnat de tine cu angajatorul!)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

250lei? Cine isi bate joc de tine cu banii astia si daca lucrai in domeniul bugetar (salariu minim) cu tot cu taierea de 25% si nu ajungeai la atat! Chiar daca nu ai experinta poti avea peste salariul minim pe economie(cineva tocmai s-a angajat la un supermarket nu are experienta si ia 700 de lei plus bonuri de masa) daca ai carte de munca.La bani astia 250lei eu nu cred ca ai vreun fel de carte de munca