| gogu_6490 a întrebat:

lucrez in sectorul privat, de cand am terminat liceul ca muncitor calificat pe un salariu minim pe economie. anul acesta am terminat facultatea (cu o durata de 4ani). cum pot sa obtin un salariu mai mare tinand cont ca am studii superioare? care este legea care arata cat este salariul minim pentru cei cu studii superioare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariu mai mare poti obtine numai daca esti incadrat pe un post corespunzator studiilor tale si numai prin negociere, cu exceptia celor din sectorul bugetar.
Nu exista o lege de salarizare pentru toti salariatii, ci numai pentru cei din sectorul bugetar. Pentru restul salariatilor, prin contractul colectiv de munca unic la nivel national, au fost stabiliti niste coeficienti de ierarhizare a salariului minim in functie de nivelul pregatirii. Citez din ultimul CC, incheiat in anul 2007:
"Art.40.(1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1, 2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1, 2
2. postliceala = 1, 25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1, 3;
2. studii superioare de scurta durata = 1, 5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. 1 se aplica la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. 1 se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este de 440 lei, adica 2, 59 lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007. "
De mentionat ca nu s-a mai incheiat un alt contract colectiv de munca la nivel national si nici nu se va incheia, acestea vor fi incheiate numai la nivel de ramura, asa ca va trebui sa-l cauti pe cel din ramura in care lucrezi ori pe cel din unitatea la care esti angajat, daca are CC incheiat. Salariul minim brut pe tara in acest an este de 670 lei. Numai bine!

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cind "demonstrezi"la locul de munca ca "ai studii superioare".

| harciog a răspuns:

Am uitat sa adaug aici ca nu m-am referit doar la a arata o idioata de diploma.