| Criss777 a întrebat:

Am terminat clasa a 8-a. Îmi puteți da o idee despre ce profil sa urmez? As vrea la stiințe ale naturii ( mate-fizica) sau mate-info. Ma descurc la mate si as vrea sa urmez medicina după liceu.

Răspuns Câştigător
| InaIrina a răspuns:

Mate-fizica iti dezvolta logica dar nu-ti asigura un loc de munca in caz de nevoie.
Mate-info iti dezvolta logica si imaginatia si-ti asigura si posibilitatea unui loc de munca. Spre exemplu: daca stii un pic de info/software, poti avea un job bine platit pe part-time si-ti poti gestiona mai bine bugetul in timpul facultatii. In alta ordine de idei, te formeaza si te poate ajuta oricand in viitor.

Succes, orice ai alege! Rezultate bune si bucurii!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Eu zic sa mergi pe mate-info pentru ca in 90% din cazuri nu ajung sa mearga la aceeasi facultate pe care au zis c-o s-o urmeze la inceputul clasei a 9-a. happy

| Sarada a răspuns:

Nu trebuie sa intrebi alte persoane depre asa ceva ca ei nu stiu ce preferi tu insuti daca iti place matematica si stinta termina liceu si inscriete la facultatea de medicina

| EduardCr a răspuns:

Buna. Si eu termin a 8-a si eram tentat de asemenea de mate-info, dar fiind o fire mai leneșă m-am gândit mai mult. Un profil foarte foarte bun este cel Economic. Materiile sunt ușoare, scapi de fizica chimie si biologie în a 10-a, faci matematica M2, de multe ori mai ușoară ca cea de la mate-info.
Faci 2-3 ore de mate si romana.
Bac dai din mate m2 romana si economie. După bac ai multe soluții de angajare deja, iar multe facultăți sunt pe acest profil in continuare.
Când vine vorba despre joburi, aproape n ai cum sa refuzi unul, fiind foarte bănoase.
Dacă mai dorești informații. Doar da reply happy