| PrecioussGirl a întrebat:

As vrea sa dau la balneofiziokinetoterapie insa care e diferenta dintre Scoala postliceala Carol Davila si universitatea de farmacie si meicina Carol Davila? Ambele au aceasta specializare si de aceea intreb. Multumesc

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Scoala postliceala"Carol Davila" este particulara, contra cost. UMF "Carol Davila" este universitate de stat, studiile sunt finantate de bugetul de stat cu exceptia celor care urmeaza a doua facultate daca prima a fost finantata de la buget.

| selfie a răspuns:

Cred ca universitatea de farmacie si medicina este mai buna decat scoala postliceala. La mine in oras, in Sibiu, la scoala postliceala se fac doar 2 ani si la universitatea de farmacie si medicina se fac 5, 6 sau 7, nu stiu sigur sa iti spun, dar stiu ca de la universitate ajungi ceva mai mare decat de la scoala postliceala doar ca trebuie sa inveti mai multi ani.

| PrecioussGirl explică (pentru selfie):

Am specificat specializarea tocmai ca sa nu se interpreteze... 3 ani fac la ambele. aceeasi materie ca vorba aia. toti care se duc la balneofiziokinetoterapie invata aceeasi materie si toti fac 3 ani de facultate.

| Minda_Fabian_1992 a răspuns:

La o postliceala iesi asistent BFKTR la medicina termini licentiat in BFKTR.