| AlexandraRomanAlexandra a întrebat:

Am 14 ani și îmi place mult sa desenez așa ca as dori sa fac ceva din aceasta pasiune! De un timp mă gândeam sa încep sa desenez pentru anumite firme ( de haine, etc). Dar nu știu cum pot sa ajung sa lucrez în acest domeniu! Mă puteți ajuta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu poti desena pentru firme de haine, dar poti sa desenzei pentru papsuile tale ori pentru mama si tatal tau.
Pentru a face design vestimentar la firme, ai nevoie de facultate.
Ori tu esti mult prea micuta sa ai cum face asa ceva.
Practica si fa rochite pentru papusi, imbraca-le si cere parerea prietenlor, vezi cat de mult impresionaeaza designul creat de tine.
Iar cand vei fii mare, mergi si fa o facultate de design vestimentar, ca sa ai sanse sa lucrezi pentru firme de moda.

| Lioana a răspuns:

Ai putea pentru inceput sa mergi la un liceu de arte care are profil de design vestimentar.
Acolo vei fi indrumata in legatura cu ce pasi ai de facut. Poate vei fi remarcata de cine trebuie pentru ca se fac expozitii cu lucrarile elevilor.

| PetranEric a răspuns:

Salut nu cred ca la aceasta varsta chiar daca ai talent cineva te ar putea inchiria trebuie sa ai minim 18 ani sa lucrezi legal in Romania si afara sfatul meu pentru tine este sa mai astepti pana cand vei implinii 18 ani ca sigur iti vei schimba parerea cu placere!?