| Powerrrrrr a întrebat:

Am 18 si nu stiu ce sa fac cu viitorul meu. Sunt la mate-info in clasa a 12-a, dar nu cred ca asta vreau sa urmez. Nu ma pricep la nimic in special, in afara de jocuri ( nu doar video ). Imi place sa desenez dar nu am experienta si nu stiu daca pot recupera pana la sfarsitul liceului. Vreun sfat? multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

E interesant că You Want To Be The Best, da' n-ai domeniu. Noh, să trecem la fapte.

Sincer, sunt puţini oamenii pe planeta asta care de când sunt mici, ştiu categoric şi irevocabil ce o să facă. Majoritatea oamenilor (la majoritate să te gândeşti de la 12 ani până la facultate terminată în domeniul greşit) nu ştiu ce vor, nu ştiu ce o să facă.
Să nu filozofăm despre incertitudinea viitorului că n-are rost. E cert că viitorul e incert şi cu asta basta. Până atunci îţi rămâne opţiunea de a alege ce vrei.
Trebuie să ai o materie favorită. Hai că până termini, în jumătatea asta de an, poţi pune mâna pe o materie care nu ai studiat-o la şcoală, să vezi de-ţi place şi dacă te interesează studii superioare în domeniu.
Gândeşte-te, dacă termini mate-info, nu eşti obligat să faci o facultă în domeniu. De fapt, nu te obligă nimeni să şi faci o facultă. Hai să zicem că vrei. Neapărat. Da' ai o multitudine uriaşă de facultăţi fără admitere din care să alegi. Litere, economice, management, istorie, fizică, geografie, sport, psihologie, sociologie...
Haide că la vârsta asta deja ar trebui să ştii la ce te pricepi. Şi nu lua în calcul doar talentele de suprafaţă. Ia calităţile tale ca persoană. Eşti deschis, comunicativ, bun organizator? Du-te la jurnalism sau ceva de genul. Eşti mai timid, ţi-ar plăcea munca de birou? Fă-te contabil. Nu ştiu big grin Tu te cunoşti mai bine ca oricine, ar trebui să îţi ştii calităţile de genul.
Succes happy

| Kazimir a răspuns (pentru DakotaRoyse):

N-ai somn? xD

| DakotaRoyse a răspuns (pentru Kazimir):

Nu, tocmai încercam să scriu. Eu vreau să mă fac scriitoare, şi d-aia laughing

| Kazimir a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Atunci facem schimb de cărți. smug
p.s. Mișto ultima ta poezioară ^^

| Powerrrrrr explică (pentru DakotaRoyse):

Da, e ironic laughing tocmai din acest motiv vreau sa gasesc un domeniu in care sa imi folosesc energia happy Mersi de raspuns!

| Powerrrrrr explică (pentru Kazimir):

Nu sunt singurul... happy

11 răspunsuri:
| eek a răspuns:

U termin filologia.si ma duc la tehnica dentara.nu e ce vreau...e doar ceva de pe urma caruia sa iasa bani.de placut mi ar placea sa fiu grafician sau make up artist sau designer vestimentar.din nicuna nu ies bani daca nu te specializezi mai departe in domeniu.so...daca as fi ales stomatologia sunt prea multi ani de studiu.si examenele se iau cu 200 de euro bucata.nu as putea sa le cer asa ceva parintilor.deci dupa ce termin cu tehnica dentara o sa fiu pe banii mei and stuff. poate fac si stomatologia.dar ma mai gandesclaughing

| jonydd a răspuns:

Iti spun sa nu te lasi ca doar ai ajuns in clasa a-12-a deci esti desteapta nu multi ajung pana acolo fa cum iti ie mai bine bafta :d

| reaper a răspuns:

Caut web designeri / programatori / graficieni cu plata la proiect, imi puteti scrie pe mail, TPU@reapdevelopment.com

| Dena01 a răspuns:

Eu cred ca esti doar stresat. Sigur este ceva care iti place mai mult, o materie mai aproape de suflet, una la care ai prefera sa-ti faci tema mai degraba decat la alta.

Sau, cum zicea cineva mai sus, sa-ti descoperi calitatile si sa vezi unde te-ar indrepta ele. Pentru asta, poti sa mergi la psihologul de la liceu si sa te sfatuiesti cu el, pentru ca sunt toate acele teste pentru meseria potrivita, personalitate, abilitati etc - normal ca nu sunt in totalitate corecte, dar poate iti dau o idee despre ce vrei sa faci mai departe happy

| Bazileu a răspuns:

Daca zici de jocuri video, sa stii ca sunt companii precum Eletronic Arts, Activision, Ubisoft, Blizzard etc, care recruteaza testeri de jocuri, scripteri, tot felul' in domeniu.Din cate stiu salariile sunt bune.

| Arekusu_6909 a răspuns:

Ar tebui sa te gandesti in primul rand la ce iti place ( de ex sa canti, sa pictezi, chimia, biologia, mediul inconjurator, etc. ). Daca iti place sa desenezi, dar consideri ca nu esti indeajuns de bun, ei bine, exerseaza si ai sa vezi ca ai sa rusesti sa te depasesti. Si eu desenez si este cel mai important lucru pentru mine, desi uneori am impresia ca nimic nu imi iese asa cum vreau, dar exersez, ma inspir de la pictori si desenatori si astfel pot sa zic ca am ajuns la un nivel superior asteptarilor mele. Deasemenea poti sa faci orice alt lucru pe care tu il gasesti interesant si placut. Nu te stresa in a alege o facultate. Gandeste liber, profund, imagineaza-te peste 10 ani... Cum ai vrea sa arati? Tu esti singurul care poate raspunde la aceasta intrebare. Succes!