| helpme1 a întrebat:

Buna cum pot sa invat engleza singur fara ajutorul nimanui? adica daca stiti vreun site sau ceva carti care sa explice mai bine

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Nu prea ai cum sa inveti singur o limba straina (daca vrei s-ajungi la un nivel cat de cat ok). Daca n-ai nevoie s-o stii extraordinar de bine, exista o gramada de carti pe piata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am invatat-o uitandu-ma la desene pe Cartoon Network pentru ca atunci erau in engleza big grin

Dar cea mai usoara metoda este sa te uiti la filme/seriale fara subtitrare, ci doar cu subtitrare in engleza. Urmeaza urmatorii pasi:

1. Privesti 10 secunde, in timp ce vorbesc, pui pauza si avand subtitrarea inca pe ecran in engleza, si mai ales ca ai auzit si cum au pronuntat cuvintele, incerci sa pronunti si tu la fel ca ei.

2. Dupa ce vezi serialul, pune subtitrarea in romana ca acum sa si intelegi ce insemnau acele cuvinte si mesajele lor. Sau ai putea sa mergi in paralel cu 2 subtitrari active. E cel mai bine asa.

3. Fa asta cu cateva episoade a cate 20 de minute pe saptamana. Intr-o luna vei ajunge sa cunosti extraordinar de multe din limba engleza.

Sper ca te-am putut ajuta happy

| aXandra a răspuns:

Eu mă uit la filme și îți recomand de asemenea să intri pe duolingo, chiar merită.
Spor la învățat!