| anonim_4396 a întrebat:

Buna din nou:*. Sunt clasa a 8`a, anul trecut am avut media generala 9.90. Imi place matematica,romana,geografia,istoria,civica,biologia si desenul, si ma pricep foarte bine la engleza si franceza.Sunt buna si la chimie si fizica, dar nu prea ma pasioneaza big grin.Credeti ca as putea deveni avocat? puppy dog eyes Si daca da, liceul si profilul:*
Funditaa!~ love struck

Răspuns Câştigător
| theyonutzu a răspuns:

Asta depinde putin si de personalitatea ta, daca ai dorinta aceea de a contraataca ideile persoanelor astfel incat orice situatie sa o intorci in favoarea ta, sa ai spiritul acela de fairplay, sa fii convingatoare, credibila, sa invarti cuvintele astfel incat sa iti derutezi adversarul etc. lucruri care intr-o anumita masura ni le-ai aratat si tu. creativitate, ingeniozitate, cred ca te potrivesti. insa asa cum a mai zis cineva, un profil potrivit pentru asa ceva este stiinte sociale. in opinia mea logica te invata multe in acest sens, sa jonglezi cu ideile si sa induci adversarul in eroare. cursurile de debate pot fi de altfel o varianta de antrenament happy

4 răspunsuri:
| me1oo a răspuns:

Daca vrei sa devii avocata cred ca cel mai bine ar trebui sa dai la filologie: pentru ca inveti sa te exprimi asa cum trebuie, inveti cuvinte noi, citesti mai mult! acum trebuie sa te gandesti la ca filologie se citeste destul de mult,, iti place sa citesti? daca da alege filologie

| alienkros a răspuns (pentru me1oo):

Stiinte sociale se bazeaza pe stiintele vorbirii. de-aia se numeste"stiinte SOCIALE"

| martzian a răspuns:

Inca este devreme sa te decizi daca vei fi avocat sau altceva. Asta vei obtine urmand facultatea. Dar este foarte important sa stii ce tip de personalitate ai si spre ce domenii / arii esti cel mai potrivita. http://carierasipersonalitate.ro/

| alienkros a răspuns:

1.In ce oras?
2.Tie iti plac fix obiectele care iti trebuie la avocat(in afara de bio)
3.profilul: Stiinte Sociale cu program bilingv(engeza sau franceza)
4.Trebuie sa fi hotarat si sa-ti exprimi opinia! Asta se invata la Stiinte sociale! NOROC MULT SI SPER CA TE-AM AJUTAT.Bye!