| iris30 a întrebat:

In curand va trebui sa iau o hotarare decisiva pentru facultatea pe care o voi urma.Am 2 variante,dar nu ma pot hotara:Facultatea de medicina veterinara,specializarea controlul si expertiza produselor alimentare sau Facultatea de biologie din cadrul Universitatii Bucuresti.

Daca puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi si ceva informatii privind meseria de viitor, salariul etc, v-as fi recunoscatoare.Multumesc!

6 răspunsuri:
| IoanaLoredana a răspuns:

Sincer imi pare tare rau sa te dezamagesc dar salariile in Romania sunt foarte mici indiferent de facultatea terminata.Ca sa gasesti in domeniu in care termini facultatea iti trebuie foarte mult noroc sau daca nu bani.Toti care au fost buni in orice domeniu au plecat pe dincolo pentru a excela in profesia dorita.Eu zic sa alegi ce iti place mai mult.Nu uita ca la veterinara faci disectii si nu e un mediu foarte curat, acum daca iti plac toate acestea o poti alege.

| iris30 explică (pentru IoanaLoredana):

Se fac disectii si la specializarea Controlul si expertiza produselor alimentare? Mentionez ca in cadrul facultatii de medicina veterinara sunt 2 specializari:cea de medicina veterina(de unde iesi medic veterinar)si cea mentionata de mine(de unde iesi inspector opc).

| AnnaAnnne a răspuns:

Eu as alege Facultatea de medicina veterinara dava vei fi un veterinar bun si apreciat vei castiga multi bani, vei castiga foarte bine, dar trebuie sa fi sigura ca iubesti animalele te simti bine in preajma lor si le poti face si pe ele sa se simta bine in preajma tahappy eu clar as alege facultatea de medicina veterinara

| denisag0g0 a răspuns:

Eu as spune facultatea de midecina

| Cezarul a răspuns:

Salut recomanda Facultatea de Medicina pentru simplu fapt ca mereu va fi nevoie de medici happy

| iris30 explică (pentru Cezarul):

Am specificat ca as dori specializarea controlul si expertiza produselor alimentare, iar dupa acest profil nu ai calificare de medic, ci de inspector opc.