| ansei a întrebat:

La anul merg la liceu si as vrea sa merg la filologie. Ce parere aveti despre profil? Va rog nu veniti cu comentarii ca sa merg la real pentru ca nu imi plac nici materiile si nici meseriile care tin de real.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat iti place si te pasioneaza, este foarte bine. Orice profil ai face, daca tu esti foarte bun si inveti, vei avea succes

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde ce vrei tu sa te faci pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei o părere sau o aprobare?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci ce pareri mai vrei? laughing Am fost un an la uman, nu am invatat nimic acolo, a fost chiar inutil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un profil la care va trebui sa muncesti foarte mult ca sa gasesti un loc de munca bun, dar ideea e ca se poate. Am in familie o ruda care a terminat literele si o duce foarte bine ca traducator in strainatate.
Ideea e sa ai simt practic daca faci profilul asta, altfel vei ramane doar un elev cu nota 10 la latina, romana si engleza. Niciuna din limbile astea nu se cauta. Tu trebuie sa inveti foarte bine engleza(care e un must) si inca o limba straina cautata si sa nu te chinui sa fii de nota 10 la materii care nu te vor ajuta. Profesia de traducator e grea, va trebui sa ajungi la nivelul in care daca vorbesti in somn, sa vorbesti in limba straina invatata, sa o vorbesti ca un nativ si sa scrii ca un nativ, altfel e munca in zadar.
Cu filologia o meserie faina e si cea de politist. Totusi e bine sa nu te bazezi exclusiv pe asta. Cunosc destule persoane excluse din motive extrem de stupide. Dar daca reusesti vei avea o gramada de beneficii si iti vei gasi sigur loc de munca.

| GoldandSilver a răspuns:

Daca vrei sa mergi la profil uman, eu iti recomand stiinte sociale pentru ca nu mai faci latina din a 11-a, acum depinde de ce iti place, daca iti place romana si limbile straine du-te la filologie, daca iti place istoria, geografia si disciplinele socio-umane, du-te la stiinte sociale. E un profil frumos, dar trebuie sa te asiguri ca inveti ceva acolo, si asta se intampla doar la cele mai bune licee din judet. Daca vei participa la concursuri iti vor fi de mare folos.

| Claxon987 a răspuns:

Profilul real iti deschide mai multe posibilitati, dar daca totusi nu vrei, axeaza te pe limbi straine la filologie. Iti spun sigur ca iti vor deschide multe usi. Cu cat stii mai multe cu atat mai bine. la fel lb romana e importanta si te va ajuta pe viitor, si istoria daca vrei sa urmezi ceva stiinte sociale, politice, academia de politie etc. Deci nu este o alegere rea filologia, succes

| psycho123 a răspuns:

Si eu sunt acum a 8-a si ma gandesc sa dau la filo, pentru ca m-as descurca mai bine decat la real, pentru ca sunt praf la tot ce tine de mate. La filo stiu ca se fac mai multe ore de biologie, geografie, limbi etc si mai vreau sa dau si da bilingv. Dar aici fiecare cu ce se descurca si ii place mai mult, adica daca gandeste-te si ce vrei sa faci dupa liceu, si alege in asa fel incat liceul sa te ajute in viitor. De exemplu eu vreau sa ma fac traducator si vreau la filo. happy

| Doryyiina a răspuns:

Eu st anul 2 la filoo, si e misto. mult mai usor decat la mate-info, dar o sa te saturi de acelasi materii, numai istorie, română si limbi straine! Dar te obişnuieşti, du.te la filo! E o alegere bună!

| pokop a răspuns:

Sa mergi la real.