| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Mă poate lămuri cineva în legătură cu următoarele aspecte?
Dacă intri la o facultate,la buget, pe baza notei de la bac, cât timp nu plătești facultatea?
Și care e diferența între facultatea cu licență, doctorat, masterat?
Care e diferența între licență ID și la zi, nu înțeleg nimic...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu platesti in primul an.
Dupa aceea se iau in considerare rezultatele anului facut, acestea trebuie sa te claseze in numarul de locuri bugetate si asa in fiecare an.
2.Studiile de licenta, masteratul si doctoratul sunt cele 3 stadii ale studiilor universitare si se pot face numai in aceasta ordine.
3.Nu exista nici o deosebire intre licenta data dupa studii la zi sau la invatamant la distanta, sunt la fel si tot asa de valabile.
Doar ca studiile la zi inseamna frecventa la facultate, la ore de predare, seminarii, laboaratoare, etc, dupa caz iar la ID te prezinti doar la examene. Nu toate facultatile au forma de ID, respectiv nu au acelea care presupun si practica in laboratoare, spital, etc, dupa caz.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai sansa si norocul sa intri "la buget" atunci trebuie sa pui mana serios pe carte ca sa te mentii cu note foarte mari tot timpul facultatii, fiindca la restante, note mici la examene, ori absente de la cursuri, pierzi imediat bugetul.

Sa nu uitam ca locurile de la buget sunt foarte putine fiind ocupate intotdeauna de cei mai buni studenti, cu notele cele mai mari, deci este concurenta pentru premiul 1 (bugetul).

| haileewatson a răspuns:

Daca intri in primul an la buget, urmatorul an se ia in considerare media ta din sesiunea de examene, astfel trebuie sa iei mereu note mari ca sa te asiguri ca prinzi un loc la buget pentru urmatorul an scolar.