| Cristinnah a întrebat:

Buna seara TPU! Acum intru in ultimul an de liceu, sunt la un profil uman ( Socio-umane) si mi-as dori sa merg mai departe la facultatea de drept UBB Cluj. Din cate am inteles 50% conteaza media de bac, si 50% o admitere din rationament logic. Vreau sa stiu, cum este testul mai exact? este grila, este lung? exista un manual din care pot invata, sau chiar manualul de logica din clasa a9a? Pot reusi acum in ultimul an sa-l invat, si cam ce nota mi-ar trebui? As vrea daca se poate un raspuns cat mai concret. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cu placere.
Mie chiar mi se pare normal cum se da la UBB. Pentru ca, absolventii la drept care devin judecatori, procurori nu au nevoie neaparata de romana sau istorie. Ei trebuie sa fie drepti pentru a putea aplica o lege dreapta, iar aceste lucruri sunt dobandite prin logica si prin filosofie, mai exact prin etica si prin autoreflexie.

Succes in a ajunge acolo unde iti doresti!

2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Am cateva cunostinte la drept, la UBB.
Ti se dau 60 de intrebari sa le rezolvi intr-un interval de o ora. (chiar profesorii spun ca nu aveti timp sa le faceti pe toate, dar sa faceti cat puteti)
Nu sunt neaparat grele, dar iti ia destul de mult timp sa le citesti, ca mai apoi sa le supui gandirii.
Trebuie sa gasesti, de obicei, reguli si sa incercuiesti varianta care se bazeaza pe regula gasita. De exemplu: 2; 4; 6; 8. Care-i urmatorul numar? Bineinteles ca in cazul asta este 10 (ar putea sa fie si 234534624, dar nu vorbim aici de matematica, ci de logica in care sa gasesti tipare). Desigur, nu chiar atat de usoare.

Mai este un tip anume care se poate da. Iti voi da un exemplu:
Cerinta: Ionel, Costel si Gigel spun mereu adevarul. Fiecare are un mar pe care vor sa il manance. Ei afirma:
Ionel: "Eu mananc marul imediat dupa ce il mananca Gigel pe al lui".
Costel: "Eu nu mananc marul primul."
Si ti se cere sa spui care-i ordinea in care cei trei mananca merele. Desigur, nu atat de simple.

Ti-ar mai trebui putina teorie la logicam de tipul "Toti S sunt P" etc., sa spui ce fel de propozitie este asta. (nu mi-a placut niciodata acest tip de logica, ci doar aplicarea ei in rationamente, ca alea de mai sus)

De reusit, eu cred ca poti sa reusesti, fiindca nu-i vreo materie pe care sa o inveti. Iti testeaza doar capacitatea de a gandi. Daca vrei sa lucrezi ceva, poti gasi o gramada de teste cu rationament logic pe internet.

| Cristinnah explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Multumesc! Am gasit ceva teste de rationament logic pe internet, si am sa mai cer si la dirigintele meu, care este profesor de logica.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Cristinnah):

Cu placere.
Mie chiar mi se pare normal cum se da la UBB. Pentru ca, absolventii la drept care devin judecatori, procurori nu au nevoie neaparata de romana sau istorie. Ei trebuie sa fie drepti pentru a putea aplica o lege dreapta, iar aceste lucruri sunt dobandite prin logica si prin filosofie, mai exact prin etica si prin autoreflexie.

Succes in a ajunge acolo unde iti doresti!