| lovefan a întrebat:

Sunt clasa a 11-a la profil filologie bilingv engleza si in curand va trebui sa ma decid ce facultate vreau sa urmez. Iau in considerare 2 posibilitati: Dreptul si Limbile Straine. Eu am fost dintotdeauna pasionata de limbile straine. Studiez engleza de 10 ani, franceza de 7 ani, iar germana de 2 ani. Problema este ca nu stiu ce oportunitati am dupa urmarea Facultatii de Limbi straine...Constientizez ca cel mai important este sa iti placa ceea ce faci, dar dupa munca, ti-ai dori sa ai si anumite beneficii financiare. De aceea, iau in calcul si Dreptul. Sunt o fire corecta, care este dispusa sa munceasca oricat e nevoie, insa nu stiu daca este suficient...Ma atrage cariera de judecator, dar nu stiu daca imi va placea si, in consecinta, daca voi putea sa ajung acolo. In plus, am incercat sa nu ascult toate prejudecatile despre Drept, cum ca sunt multi ce au pile si ca dupa facultate ramai cu diploma, fara post; desi deja mult prea multi spun aceste lucruri. Ce parere aveti, care dintre cele 2 facultati ar fi mai avantajoasa? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Cosmina33 a răspuns:

Si eu sunt la stiinte sociale si am de ales intre Academie si Drept. Te sfatuiesc sa alegi Dreptul. Nu e adevarat ca se intra cu pile. Din moment ce tu inveti si ai medie mare e imposibil sa nu intri. Ai mai multe oportunitati la facultatea de Drept decat limbi straine, parerea mea. Acum e decizia ta...

| Vlad_Dan_1974 a răspuns:

Mie mi se pare ca deja ai ales, dar nu iti dai seama... Limbi Straine, fara dubii! Deja esti avansata in domeniu, plus ca vei avea o libertate de alegere mult mai mare: invatamant, media, translator, administrativ, emigrare, etc. Eu nu as sta pe ganduri...happy

| lovefan explică (pentru Vlad_Dan_1974):

Multumesc pentru raspuns! Sincer, nu prea as vrea sa lucrez in invatamant, desi observ ca majoritatea persoanelor care au absolvit aceasta facultate lucreaza in acest domeniu. Din acest motiv ma gandesc daca merita sau nu sa dau la Limbi Straine. Alte oportunitati? ...Cred ca este destul de dificil sa patrunzi in media...

| Andreea_Madalina_2000 a răspuns:

Zic sa alegi ce iti place stie sa faci., astfel vei progresa mult si vei castiga mai bine.