| andreywtza a întrebat:

Sunt in clasa a 11a, am 17 ani si 1, 55 inaltime. As vrea dupa terminarea liceului sa dau la Academia de politie la Campina,dar trebuie sa am 1, 60 inaltime. Credeti ca ma poate ajuta sportul sa mai cresc macar 5 cm intr-un an? Chiar imi doresc foarte mult sa pot intra acolo. Si vreau parerea voastra in legatura cu inaltimea. Ma puteti ajuta cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| Piratul10 a răspuns:

Buna cele mai bune sporturi sunt intotul, handbal si basket deci eu cred ca cel mai ușor ar fi sa faci înot, te duci la bazin, mare.
Tractiunele te ajuta si ele mult.
Uite aici un site cu câteva Exerciții si Alimentație ca sa cresti:http://blogulsportivilor.wordpress.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/
Sunt foarte bune.

Si sa nu mănânci carbohidrați înainte de somn! pentru ca nu mai stiu cu ce întrerupe un sistem care te ajuta sa cresti in somn sau ceva de genu.

4 răspunsuri:
| kurinkita a răspuns:

Genetica 101:
Inaltimea copilului e data de tata +/1 2,3 centimetri pe acolo.
Greutatea e data de mama.

Bun, acum ca am lamurit niste chestii care la scoala nu ti se spun (nu sunt sarcatisc, invatamantul romanesc sucks big time), daca tatal tau are peste 1.60 vei avea si tu.

Acum trecand la partea cu Academia in sine, sper sa ai pile si niste banuti frumosi, ca altfel nu prea ai sanse pe la Academii.

| Sadop a răspuns:

În primul rând singura Academie de Poliţie de la noi din ţară este în Bucureşti, iar absolvenţii ei sunt ofiţeri.
La Câmpina este Şcoală de agenţi care durează 2 ani şi ieşi agent, adică subofiţer.
Poţi începe să faci tracţiuni sau să mergi la hanbal, baschet sau înot.
Dacă vrei să mergi la sală îţi poţi întreba antrenorul ce exerciţii poţi face pentru a creşte în înălţime.
P.S. Nu e adevărat ce a spus kurinkita, poţi intra şi fără bani şi pile.
Baftă multă şi succes!

| vRemi a răspuns:

Daca trebuie minim 1, 60 te poti apuca de handball, acolo cresti cel mai mult in inaltime, in timpul liber sau cand mergi la sala incearca sa faci cat mai multe tractiuni, dar nu la acel aparat unde setezi o greutate ajutatoare, pur si simplu la o bara unde sa atarni si incepi sa faci.
De asemenea alergatul (cu pasi mari (sprint-ul) te ajuta sa cresti in inaltime un pic.
De obicei asta este genetic, e mai greu de schimbat, dar eu cred ca vei reusi, daca te tii bine de asta.

Răspuns utilizator avertizat