| nicko a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a si implinesc in octombrie 16 ani.Invat la un liceu de arta, la sectia muzica-saxofon. Faptul ca in aproximativ 2 ani devin majora ma ingrijoreaza.Nu stiu la ce facultate voi da.Sa fac ceea ce imi place adica Conservatorul si apoi daca termin si l-am facut degeaba? Daca nu voi fi un geniu al muzicii si nu voi reusi sa prind un loc bun in strainatate sau chiar aici.M-am gandit sa dau la Conservator sa studiez mult,sa gasesc un loc in care sa cant si sa fac bani din asta apoi sa imi deschid o afacere, dar e posibil? Cati bani pot face? Si nici macar nu stiu daca voi gasi un loc in care sa cant.Nu o sa cant la nunti,poate doar un program special deoarece eu nu cant populara caci nu am o ureche muzicala absoluta sa aud orice melodie si sa o cant,dar m-as descurca cu piese ale muzicii selecte asta nu ar fi o problema, plus ca mai am inca 3 ani(Asta a fost primul an si am reusit si sa merg la 2 concursuri,am obtinut premiul III, deci in 3 ani sper sa invat mult).
Deci "Planul A":Conservator,strang bani si deschid o afacere deci am bani am din ce trai pot sa am si o familie si sa traiesc daca nu in lux macar decent.
"Planul B:"Dau la alta facultate adica la litere ca aici fac profil filologie,sau nu stiu ce facultati mai sunt.Dar daca as sti ca ma ajuta in viata as renunta la Conservator chiar daca as suferi putin,trebuie sa fac si sacrificii.
Oare ce e mai bine sa fac? Pe ce sa ma axez mai mult? Care din ele imi ofera un viitor mai stralucit? Voi ce ati face in locul meu? Help! Nu vreau sa cresc pe banii parintilor sau sa ajung sa fiu menajera(nu ca e ceva urat, dar am vise mai mariwinking!

10 răspunsuri:
| nicko explică:

Multumesc oricum pentru sfaturi big grin...

| Nessie a răspuns:

Planul A
Sau daca iti place filologia poti alege si planul B la limbi sa fii translator sau poti face cursurii de stewardeza si dupa iti ofera ei post si esti platita cam cu 2.000 euro/luna.

| nicko explică (pentru Nessie):

Nu pot sa fac cursuri de stewardeza si fara facultate? ....stau prost cu limbile straine.

| Nessie a răspuns (pentru nicko):

Pentru a fi stewardeza trebuie sa stii cel putin 2 limbi. cum te astepti sa vorbesti cu pasagerii straini?

| VintageRed a răspuns:

Dă la facultatea de litere. Stânge bani, deschide-ţi o afacere, apoi dă la conservator şi urmează-ţi visulwinking. Fundă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VintageRed):

La muzica daca intrerupi, gata, s-a dus toata munca ta de pina atunci.

| nicko explică (pentru VintageRed):

Si dupa ce termin tot si pot si eu sa ma bucur ies la pensie nu?laughingDar...ar fi o idee

| nicko explică (pentru anonim_4396):

Nu numaidecat, daca studiez zilnic eventual mai mergi din cand in cand si la profesor, dar faza e ca o sa mi se inchida de atatea facultati...Eu vreau sa cant si sa am din ce trai dar asta e si problema :ce sa aleg ce e nevoie ca sa traiesc sau ce imi place...

| anonim_4396 a răspuns (pentru nicko):

Daca mai ai timp dupa alta facultate si cu o afacere, sa mai si studiezi, e foarte bine (ziceai ceva si de o familie?). In conditiile astea, poti sa faci si doua facultati in paralel. Glumesc, dar un sfat pentru o asa problema, e greu de dat. E vorba de viitorul unui om si nu te joci cu el.

| nicko explică (pentru anonim_4396):

A dar m-am gandit si la 2 facultati in paralel dar am ajuns la concluzia ca nu pot, risc sa nu o fac bine pe niciuna.Da probabil o sa ma decid ce o sa fac in ziua inscrierilor laughing