| Ioana199505 a întrebat:

:* Sunt interesata sa aflu cat mai multe despre meseria de procuror. ma puteti ajuta? ce facultate ar trebui sa urmez pentru aceasta meserie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa termini o facultate de drept, sa obtii licenta, sa reusesti la examenul de admitere la INM, sa faci 2 ani aici, sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci 1 an de procuror stagiar, apoi sa reusesti la examenul de capacitate si sa fii numit in functie prin decret prezidential.
Pentru detalii citeste Legea nr.303/2004 privind statul judecatorilor si procurorilor.

| sabin89 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nici mie nu prea imi este clar cum este cu procurorii. Poti, te rog, sa-mi spui si mie cateva detalii? Care castiga in general mai bine, un procuror sau un simplu avocat (dar un avocat bun)? Si cum sunt platiti? Un avocat este platit de clienti si deci castigul lui e variabil, dar procurorul? Care e privit ca fiind mai sus pe scara sociala, un avocat bun sau un procuror? De ce trebuie numiti procurorii prin decret prezidential? Pentru ca sunt foarte multi procurori; imi imaginez ca fiecare tribunal din orice orasel are procuror; si atunci se ocupa presedintele sa-i "cantareasca" pe fiecare din astia sa vada daca merita sau nu sa le dea decretul?
Multumesc anticipat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sabin89):

1.Un avocat bun castiga mai mult ca un procuror, acestia au salariul destul de bun dar nu se compara cu castigul unui avocat. Sunt si destui avocati, mai slabi sau mai putin cunoscuti care castiga mai putin decat procurorii.
Ca statut social sunt cam pe acelasi palier.
2.Fiindca asa este prevazut in lege si sunt numiti abia dupa examenul de capacitate. Toti care iau examenul si indeplinesc toate conditiile sunt numiti. Nu sunt chiar asa multi procurori.
Pentru detalii iti recomand si tie sa citesti legea indicata, mai ales partea privind cariera.

| sabin89 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuze ca mai vin cu o chestie. Cine il plateste? E platit de la guvern? Este el functionar guvernamental? Are salariu fix? Aceleasi intrebari si pentru judecatori. Si, btw, cum ajunge cineva judecator? Trebuie neaparat sa fi fost inainte procuror? Sau si un simplu avocat poate fi numit judecator?
Gata, no more questions.

| Ioandelasal a răspuns (pentru sabin89):

1.Procurorii si judecatorii sunt platiti de stat si au salarii fixe, mai mari cu cat inainteaza la instantele superioare - tribunal, curte de apel, ICCJ (toti procurorii incep la Parchetul de pe langa judecatorie, la fel toti judecatorii incep la o judecatorie).
Si judecatorul urmeaza acelasi drum ca procurorii - facultate, INM, stagiu, examen de capacitate.
Ti-am spus sa citesti legea indicata si te lamuresti cu ambele profesii.

| sabin89 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mersi mult. O sa caut legea. Nu vreau sa am de-a face cu ei, dar, stii cum e, curiozitatea omului; vrea sa stie din toate cate ceva.

6 răspunsuri:
| summer12 a răspuns:

Folosesti termenul de procuror fara sa ai idee de domeniul de care apartine? ai auzit undeva cuvantul, ti-a sunat bine si ai zis ca asta vrei sa te faci a? tongue