| Katarina12 a întrebat:

Sunt la facultatea de psihologie si as vrea sa-mi aleg din timp tema de licenta. As vrea sa fac ceva pe schizofrenie. Ideea e ca am libertatea de a-mi alege in mare parte tema, dar nu stiu ce( in legatura cu schizofrenia) ar fi cel mai potrivit. Trebuie sa-mi aleg ceva, ce voi putea masura si studia. Deci intrebare mea e: Cei care ati trecut prin asta, ce mi-ati sugera, ce mai exact sa masor/studiez la aceasta boala? Ceva care sa fie realist. M-am gandit de exemplu la frecvente gandurilor sinucigase la pacientii cu schizofrenie, dar as vrea si alte sugestii. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

De studiat!
Lipsa raspunsului emotional... reactivitatea emotionala a bolnavilor.
Influenta factorilor de mediu in aparitie ( familia, locatia, izolarea sociala, imigrarea etc )