| Iusty15 a întrebat:

am o dilema:am 17 ani si sunt elev la un liceu tehnologic din Iasi, visul meu este sa ajung in Armata Romana ar exista vreo sansa sa-mi realizez visul avand in vedere handicapul urias si anume un liceu tehnologic? Rog sa ma ajutati cu un sfat pertinent!

9 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Orice liceu termini, in armata poti intra oricand.

| corolav a răspuns:

Pentru a te angaja în armată este suficient să fii absolvent de liceu ( de oricare).
Apoi, te adresezi unui Centru Militar Județean și afli toate celelalte amănumte.
Oricum, înainte de toate, trebuie să știi că examenul medical este deosebit de riguros.
Armata actuală are numai PROFESIONIȘTI.

| StefanKogut a răspuns:

Pai daca visul tau e sa faci parte din Armata Romana, atunci, dupa ce termini liceul te inrolezi si o iei de jos, de la recrut, si dupa cum bine spunea Napoleon: "Fiecare soldat are in ranita bastonul de maresal." Nu ai nici un handicap, trebuie doar sa crezi in tine si sa te interesezi bine care sunt conditiile pentru incorporare si sa fii sigur ca le indeplinesti. Pentru informatii sigure iti recomand sa te adresezi Comisariatului din zona ta de resedinta, de regula sunt infiintate la nivel de judet, deci daca nu locuiesti intr-o resedinta de judet, s-ar putea sa fii nevoit sa te duci pina acolo, intr-o scurta vacanta.

| William a răspuns:

Liceul tehnologic este un handicap? Credeam ca nu ai o mana sau un picior. Da, poti sa intri in armata si daca termini un liceu tehnologic dar mi se pare ca trebuie sa iei bacul. Nu stiu in ce clasa esti dar la noi au venit in clasa a XI-a si a XII-a doi nu stiu ce de la unitatea militara din oras sa ne spuna ce grozava e armata si probabil vor veni si la tine iar atunci poti sa ii intrebi. Ai putea sa imi spui de ce vrei sa faci armata?

| grab a răspuns:

Nu e asta un impediment.
ideal ar fi sa te transferi la un liceu care are mai multe sanse sa te scoata un brav BACalaureat. Intre timp poti sa mergi pe la Academia Militara sa stai de vorba cu studentii care au mai fost in situatia ta de pregatira inainte sa dea la Armata.
succes si atentie la probele fizice inainte de toate!

| Memecy a răspuns:

Buna, handicapul uriaş este doar în mintea ta, tu ţ-ai impus acels handicap uriaş (numit de tine uriaş)

Ei, bine, prietene acel handicap nu există. Dacă vrei cu adevărat să ajungi în Armata Română nu vei găsi nicio scuză să nu fii acolo.

1. Dacă te antrenezi şi te pregăteşti pentru asta sigur vei ajunge acolo.
2. în plus nu văd de ce e un "handicap uriaş" că ai făcut un liceu tehnologic, ba dimpotrivă e un uriaş avantaj, sau crezând că în armată nu vei avea de a face cu tehnologie (de orice tip de la mecanică la electrică, cibernetică, informatică, etc ) chiar şi de literatură da literatură! e o naivitate infantilă.
Deci trebuie să vezi asta ca pe o oportinitate (în particular cu situaţia ta, marii generali ai istoriei au fost în stare să transforme un handicap(de exemplu numărul mic de soldaţi în război) într-o oportunitate (de exemplu un număr mic de soldaţi pot fi mai bine antrenaţi şi mult mai uşor de coordonat)
3."Sfaturi nu-ţi pot da, şi singur poţi greşi!" (Kant)
4.Dar ce aş face eu?
a)M-aş interesa care sunt condiţiile prin care pot fi acceptat în armată
I)Fizice(sănătate, condiţie fizică, etc)
II)Intelectuale(test de limbă, limbă străină, istorie etc dacă e necesar)
b)Ma-aş pregăti intens pentru examene de admitere dacă e necesar
c)Dacă ar apărea orice alte situaţii, tot aş găsi o cale de a intra în armată, pâna la urmă ăsta e "visul meu"
d)Şi da bine ar fi să iei bacul cu o notă rezonabilă
e)Multă baftă!

| anonimus321 a răspuns:

Daca Dumnezeu vrea sa intri, vei intra si fara liceu. Stai linistit, ai incredere si lupta pentru visul tau. Nu te da batut, chiar daca anumite persoane iti spun ca tu nu vei reusi. Lupta si roaga-te pentru visul tau! Sunt sigura ca vei reusi daca ai ambitie. Mult succes

| Crin51 a răspuns:

Salutare prietene! :)
Uite, sa nu ai vreun regret daca ai facut liceul tehnologic. Chiar poate reprezenta un mare atuu. Armata e grea mai ales pentru cei fara studii de speciaitate. Un sfat pertinent pe care ti-l dau e urmatorul, dar sa stii ca asta depinde de tine cat de mult vei munci. Tu termini acum un liceu tehnologic, ia bac-ul si inscrie-te la http://www.mta.ro/ Acadeima militara, fa acolo facultatea si vei avea un loc de munca asigurat si o vei duce mai bine decat cei ce intra in armata doar ca simpli militari. Toate cele bune!

| Iusty15 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, nici nu stiti cat de mult au contat pentru mine. Draga wiliam, am folosit cuvantul "handicap" deoarece majoritatea persoanelor m-au descurajat spunandu-mi ca nu am nici macar o sansa datorita liceului pe care il fac.iar atunci cand mai multe persoane iti spun acelasi text a mine in cap s-a format un fel de dezamagire si vreau sa fac armata deoarece asta m-a fascinat de mic, a fost ca o "prima iubire" pentru mine dar nu am avut posibilitatea materiala de a urma un liceu militar.
Va multumesc din suflet tuturor pentru sfaturi si incurajari!