| Iusty15 a întrebat:

Salut,am o mare nelamurire si anume eu am 16 ani dar de mic imi doresc sa fac armata si sa lucrez in cadrul militar, parinti mei nu au avut o parere prea buna despre dorinta mea deoarece sunt din iasi si nu au avut posibilitatea de a ma trimite in Campu Lung sa fac liceul militar...anii au trecut,eu sunt in clasa a X-a la un liceu tehnologic din Iasi dar dorinta mea de a lucra in domeniul asta e prea mare, daca ma puteti ajuta cu niste pareri, sfaturi despre cum as putea sa imi realizez visul va rog sa o faceti...

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Draga Iusty, eu sunt ofiter in rezerva(pensionar) si te-as sfatui sa te duci la Sibiu dupa ce-ti termini liceul si sa dai examen la Academia Trupelor Terestre arma Servicii specialitatea Ofiteri financiari.Si eu am fost economist in armata si sa stii ca este o meserie frumoasa. Daca nu-ti plac cifrele ai posibilitatea sa-ti alegi alte specializari, poate pe linie de comanda daca vrei sa ajungi sa conduci militarii si sa castigi prin munca grade mai mari.Deocamdata atat, in rest ramane la latitudinea ta.Sa traiesti!

| Iusty15 explică (pentru Maioru):

Va multumesc foarte mult, chiar speram sa ma indrume persoana potrivita iar dvs. ati fost acea persoana si da nu prea imi plac cifrele dar voi face tot ce imi sta in putinta pentru a realiza ceea ce imi doresc.Va multumesc din nou!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Transfera-te la un liceu militar.

| awspam a răspuns:

Mergi la centrul de recrutare din judet, cu foaie de la parinti sau iti dau ei pe urma sa revi cu semnatura parintilor si cred ca pe aici mai niste acte etc, poza cred si de restul se ocupa ei cu scoala haine mancare, felicitari si bafta happy toata treaba te va costa undeva la 50 de lei sa spun maxim, dar nu cred, adica drumul tau pana la ei, te cheama ei cand e pentru sa incepi, mergi din timp

| mariusice a răspuns:

Termina liceul si mergi la recrutare ca e moaca si-ti alegi acolo SFAT mergi pe transmisiuni artilerie