| MihaelaMihaa a întrebat:

Pentru a deveni actrita ce profil trebuie sa urmezi? Apoi, ce facultate trebuie sa faci? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Darcos a răspuns:

Salut!
Evident, sa stii engleza e un avantaj, insa la facultatile de teatru, la sectia ACTORIE nu dai proba de engleza. Sa revenim... in primul rand trebuie sa fii destul de receptiv la ce se intampla un jurul tau, sa stii sa iti controlezi emotiile si nu in ultimul rand, sa fii capabil sa faci fata tuturor rolurilor pe care le joci si sa faci anumite compromisuri. Sa fii actor nu inseamna sa reciti/interpretezi ceva ca la gradinita. Sa fii actor inseamna sa fii oricine si nu e deloc usor. Sunt multe de spus aici, dar nu cred ca vei tine cont de astea asa ca ma opresc. Vrei sa fii actrita sau macar sa incerci sa fii. Fa cursuri de actorie in primul rand. Nu iti spun ce implica, vei descoperi tu pe parcurs. Implica-te in diferite scenete, inscrie-te la un teatru pentru copii etc. Iar daca rezisti si vrei neaparat, fa un liceu de arte cu specializarea teatru. Dupa liceu poti sa dai admiterea la UNATC sau alte facultati de teatru din tara. Repet: nu e musai sa mergi in strainatate pentru a fi un actor bun. Si la noi sunt multi actori adevarati si au fost, iar acestia au studiat in tara. Daca esti un actor bun, esti bun oriundewinking.

Sper ca te-am ajutat! Bye

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Liceul nu are importanta, totusi poate te-ar ajuta ceva artistic. importanta e facultatea care trebuie sa fie, evident, cea de actorie, de exemplu la UNATC.
Vezi ca se intra ft greu, bafta!

| MihaelaMihaa explică (pentru BiuL):

Multumesc de raspuns! Ti-as da funda dar Darcos a raspuns inaintea ta si nu pot sa va dau funda la aman2..imi cer scuze si mii de multumiri pentru raspuns!

| BiuL a răspuns (pentru MihaelaMihaa):

Nu-i nimic, stai linistita

| mariaaaq a răspuns (pentru BiuL):

Ce profil ar trebui sa aleg de la unatc ca să devin actrița?

| judyy234 a răspuns:

La ce profil trebuie să dai că să intri la actorie