| xDicsii a întrebat:

Ce fel de facultate trebuie sa urmezi pentru a deveni secretara?

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Facultate? Pentru secretara, nu-i nevoie sa-ti freci coatele de bancile facultatii! dar, in ziua de azi, si vanzatoarele au facultate, putini sunt fara (de cand s-au inmultit cele particulare. Eu nu sunt de acord cu ele, dar asta e...) Eu am terminat-o la stat, fara bani. A doua sunt obligata s-o plătesc, altfel nu se mai accepta.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu exista o facultate anume pentru aceasta meserie.O secretara trebuie sa aiba niste cunostinte care sa foloseasca interesului firmei. Oricum trebuie abilitati deosebite de comunicare,cunostinte de folosire a calculatorului, indemanare la tastare, cel putin o limba straina in functie de relatiile firmei, spirit de observatie.O diploma foloseste pentru angajare, dar prin interviu se stabilesc domeniile pe care sa le cunoasca.

| FataCuFitze a răspuns:

Stiam ca daca faci liceu pedagogic, nu mai ai nevoie de alte scoli superioare...dar daca faci alt liceu e un posibil postliceal (asta daca vrei sa fii secretara intr'o scoala, dar pana la urma banuiesc ca oriunde este asa)happy

| Teodorescu_Toma_1970 a răspuns:

Dreptul

| GreenEyes_3491 a răspuns:

Se pare ca iti place sexul happy tongue

| auditus a răspuns:

laughing) te sfatuiesc sa mergi la o profesoara, tutore sau parinte si sa porti o discutie serioasa despre asta. O facultate este totusi o investitie serioasa in viitorul tau, pe cand secretariatul il poate face oricine detine doua perechi de sani.

| Crock a răspuns (pentru auditus):

Nimeni nu deține doua perechi de sâni

| Marin_Angelica_1973 a răspuns:

Ce facultate trebui pentru a deveni secretara